• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z ws2813
#1
Cześć! Podłączyłem dziś do Arduino Uno pasek 5m Led ws2813 aby sprawdzić czy wszystko śmiga ponieważ pasek będzie podłączany pod zewnetrzny zasilacz. Problem pojawił się już na samym początku ponieważ biorąc jakiś przykładowy kod z fastled, np. Blink który zapala i gasi pierwszy Led na czerowno, zaczął on świecić się na biało (na max czerwony, niebieski i zielony). Wszystko (wydaje mi się) podpiąłem dobrze. 5v do 5v, gnd do gnd, data do pinu 5 który był ustawiony w kodzie. Oczywiście przy innych przykładach występuje ten sam problem. Co ciekawe po podłączeniu 5v do 5v oraz oraz data do pinu 5 bez podłączonego gnd wszystko działało poprawnie ale tylko przy 1 ledziku ponieważ dalej zaczynało spadać napięcie. Jakby ktoś znał rozwiązanie to będę wdzięczny.
 
Odpowiedź
#2
Nie oczekuj, że jak podłączysz 5m taśmy do Arduino to będzie działać OK. Są w sieci gotowe schematy jak to zrobić, Uno zasilasz ze swojego źródła, ledy ze swojego, połączone między tymi elementami mają być GND i DATA.
Oczywiście same ledy też mogą być jakieś lewe, można zrobić test działania używając 5-10szt przy zasileniu z UNO, ale nie można podłączyć 300 i program wykonać dla 5, bo wszystkie biorą prąd.
No i dla 5m też niekoniecznie wystarczy zasilić taśmę z 1 strony. W maksymalnym obciążeniu to będzie dużo amperów, sprawdź ile taka taśma potrzebuje /m.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(10-03-2021, 01:11)kaczakat napisał(a): Nie oczekuj, że jak podłączysz 5m taśmy do Arduino to będzie działać OK. Są w sieci gotowe schematy jak to zrobić,  Uno zasilasz ze swojego źródła, ledy ze swojego, połączone między tymi elementami mają być GND i DATA.
Oczywiście same ledy też mogą być jakieś lewe, można zrobić test działania używając 5-10szt przy zasileniu z UNO, ale nie można podłączyć 300 i program wykonać dla 5, bo wszystkie biorą prąd.
No i dla 5m też niekoniecznie wystarczy zasilić taśmę z 1 strony. W maksymalnym obciążeniu to będzie dużo amperów, sprawdź ile taka taśma potrzebuje /m.
Zasilacz mam kupiony również 5v 90W kiedy to na 5m mam 9W ponieważ do paska będzie dokładane jeszcze 3 metry więc wystarcza ale to nie ważne. Próbowałem już podłączyć Arduino przez USB do komputera, ledy + i - do zasilacza data do Arduino oraz z ledów gnd czyli - do Arduino, używając wszystkich ledów dalej występuje problem że każda dioda świeci każdym kolorem z czego wychodzi biały.
 
Odpowiedź
#4
(10-03-2021, 01:21)Incognitoo napisał(a):
(10-03-2021, 01:11)kaczakat napisał(a): Nie oczekuj, że jak podłączysz 5m taśmy do Arduino to będzie działać OK. Są w sieci gotowe schematy jak to zrobić,  Uno zasilasz ze swojego źródła, ledy ze swojego, połączone między tymi elementami mają być GND i DATA.
Oczywiście same ledy też mogą być jakieś lewe, można zrobić test działania używając 5-10szt przy zasileniu z UNO, ale nie można podłączyć 300 i program wykonać dla 5, bo wszystkie biorą prąd.
No i dla 5m też niekoniecznie wystarczy zasilić taśmę z 1 strony. W maksymalnym obciążeniu to będzie dużo amperów, sprawdź ile taka taśma potrzebuje /m.
Zasilacz mam kupiony również 5v 90W kiedy to na 5m mam 9W ponieważ do paska będzie dokładane jeszcze 3 metry więc wystarcza ale to nie ważne. Próbowałem już podłączyć Arduino przez USB do komputera, ledy + i - do zasilacza data do Arduino oraz z ledów gnd czyli - do Arduino, używając wszystkich ledów dalej występuje problem że każda dioda świeci każdym kolorem z czego wychodzi biały.
Oczywiście taśma zasilana z 2 stron bez żadnych spadków napięcia.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości