• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z ws2815
#1
Witam
Około pół roku temu zakupiłem ledy ws2815 podłączyłem je wg poradniku: https://majsterkowo.pl/oswietlenie-pokoj...rzez-wifi/ po wielu próbach, udało się i wszystko działało(czasem coś mignęło ale wiedziałem że to wina zasilacza). Az po pewnym czasie ledy przestały świecić na początku tylko 2/3 pasków a po kilku próbach już nie świecił żaden. Zauważyłem że sterownik jest bardzo gorący i na nic nie reagował, więc go wymieniłem efekt dalej ten sam. Gdy podłączam pasek który mi został i po prostu leżał w szafie nie używany to świeci tylko 1 dioda (i tak w taki sposób jak nie powinna) . Gdy podłączam to pod ten pasek który jako jedyny (po nie świeceniu się 2/3) działał to świeci się cały lecz bardzo migocze choć jest ustawiony statyczny kolor.Po przejrzeniu kilku stron stwierdziłem że to wina zasilania więc wymieniłem zasilacz tym razem na mocniejszy, nie dało to efektów.
Może ktoś miał do czynienia z taką sytuacją, już nie wiem co zmieniać, czy sterownik jest uszkodzony? A może całe paski led ?
 
Odpowiedź
#2
A czy ty wiesz ze "ws" maja jedna poważna wadę?? diody nie tolerują napięcia na wejściu danych wyższego niż 0.5V + Vcc.. Wiec jak bawisz się tak z zasilaczami bo za słabe to pierwsza dioda może być już martwa, a reszta nie będą działały...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
Ale są 4 ścieżki na tych ledach 2 na dane i chyba skoro 1 dioda jest uszkodzona to powinna reszta chyba działać , jeśli dobrze zrozumiałem co napisałeś
 
Odpowiedź
#4
2 dane 1 wchodząca 2 wychodząca do następnej diody, jak się uszkodzi pierwsza reszta nie działa bo nie otrzyma danych bo pierwsza nie puści...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#5
Na jednej z stron znalazłem takie coś: "Signal breakpoint transmission, any fault pixel won‘t affect signal transmission ,unless two consecutive adjacent fault LED". To by musiały być 2 pierwsze uszkodzone chyba. Ale jeśli raczej ledy są uszkodzone to je wymienię tylko nie wiem czy znów na ws czy może tym razem na gs8208. Tylko czy one będą działać z tym samym programem co ws ? I co mogę zrobić aby nie padły one tak jak poprzednie ?
 
Odpowiedź
#6
Wymiana zasilacza na mocniejszy to nie na taki, który daje wyższe napięcie, ale na taki, który daje większy prąd. Jak układ miga to może sterownik zalicza resety, bo diody pobierają max prąd, spadek napięcia, reset, ponowne zasilenie led i tak w kółko.
Trzeba się pobawić i zrobić jakiś program testowy, który ma pauzę po resecie, wyświetla jakiś timeup systemu np. na serial. A tak na prawdę to analizator logiczny, oscyloskop i szukanie co temu misiu dolega.
Do testów lepiej użyć UNO i jakieś przykładowego szkicu z biblioteki, może być ESP826, ale przez konwerter poziomów logicznych 3.3V ->5V. Użyj innego zasilacza do ESP (ładowarka telefoniczna), innego do LED, tak by LEDY nie wpływały na zasilanie ESP. Wspólny GND oczywiście musi być.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
Pisząc mocniejszy miałem na myśli więcej amperów a nie V Smile A ledy mogły się uszkodzić poprzez 3V na danych zamiast 5 ? Bo myślę że czeka mnie wymiana całych pasków ponieważ każda inaczej świeci na jednej miga losowo tak z 20 ledów, druga się nie świeci a trzecia ma tylko z 4 losowe ledy zapalone(wszytko jest na tej samej linii danych). Tylko teraz się zastanawiam co zrobić aby sytuacja się nie powtórzyła. Chcę zaznaczyć że paski miały od początku oddzielne zasilanie z esp. Może się uszkodziły poprzez brak odpromiennika ciepła? Ale gdy podłącze pasek nie używany sytuacja jest taka sama.
 
Odpowiedź
#8
Niestety nie słyszałem o takim problemie. Dziwne działanie może się pojawiać gdy z 3.3V sterujesz 5V. Mogło działać OK, może teraz działać OK, mogło nie działać wczoraj a jutro zadziała - to na tym właśnie polega, że brakuje pewności.
Skoro masz osobne zasilanie pamiętałeś o wspólnym GND?
Uszkodzić nic się nie powinno z tego powodu, że nadajnik nadaje na poziomie 3.3V. Dlatego najprostsze sprawdzenie to inna (lub inne) biblioteka, krótki pasek tych ledów, zwykłe UNO i proste efekty.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#9
Tak, wszystkie gnd było wspólne. Spróbuje zamówić uno i zobaczymy, może zadziała
 
Odpowiedź
#10
Nie musi być konkretnie UNO, można zastosować konwerter poziomów logicznych (1zł?), a że płytek Arduino nigdy za dużo to warto kupić taki konwerter przy okazji UNO/NANO.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości