• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie atmegi wlutowanej w układ
Hej

Mam takie pytanko jeśli mam atmegę np. 328p wlutowaną w płytce (takie powiedzmy uno customowe) to jak na tej płytce wepnę się w piny miso, mosi, sck, reset, gnd, 5V to zaprogramuję mikrokontroler czy raczej konieczne będzie wylutowanie go z płytki bądż zastosowanie gniazda na uC? Wcześniej korzystałem z Nano i do przeprogramowania wyjmowałem go z gniazda gold pin z customowej płytki. Teraz chciałem pójść krok dalej i zrobić tylko minimum potrzebne do działania mikrokontrolera.

Odpowiedź
Po to wymyślono ISP, żebyś nie musiał wyciągać uC z płytki. Co byś zrobił, gdyby układ był SMD?

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011...kiego.html
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]

Odpowiedź
Jak w uC masz wgrany bootloader to możesz go programować przez UART lub przez ISP (programatorem). Jak nie ma bootloadera to tylko programator. W obu wypadkach nie trzeba wyjmować uC z płytki (Arduino czy własna konstrukcja) jeśli piny danego interfejsu nie są podłączone w sposób wykluczający programowanie. Jak np. SCK masz na płytce zwarty do GND lub VCC na stałe to nie wygenerujesz tu sygnału zegara i nie zaprogramujesz, albo odłączasz ten PIN albo tniesz ścieżkę, albo wyciągasz uC. Tak samo podłączenie na sztywno pinu RST do VCC (bo niby można, zablokuje to RST sprzętowy) lub z wykorzystaniem dużego kondensatora, brak możliwości wykonania resetu zablokuje możliwość programowania - cięcie, odłączenie lub wyjęcie uC. ITP.

Odpowiedź
Dzięki Wink

Odpowiedź

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości