• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt inteligentnego zegarka
#21
E-ink będzie ok, jak nie będzie miał sekundnika. Większość odświeża ekran w ciągu 8..15 sekund. Nieliczne w 2 sekundy. nie wszystkie umożliwiają odświeżanie tylko części ekranu. Trzeba o tym pamiętać. Jak "fajnie" ustawia się w zegarze np godzinę alarmu, jak odświeżanie ekranu trwa 15 sekund?
TFT mają zalety (cena) ale i wady (kąt widzenia, pobór prądu). OLED w zasadzie jedną wadę - cenę. Pomijam miniaturowe wyświetlacze w cenie 20zł, od 40 można myśleć.

Co do I2C i Arduino nie mam dobrego zdania o rozwiązaniach używanych w bibliotekach Arduinowych. W ESP8266 totalna porażka (może już się zmieniło), ESP32 już lepiej. UNO, ze względu na małą ilość ram, należy raczej zapomnieć o wyświetlaczu graficznym po I2C czy nawet SPI (brak możliwości odczytu CGRAM). W AVR I2C ma problem (słynny status F8) i biblioteki Arduinowe zawieszają się na tym. Początkujący może bardzoooooooo długo szukać błędu.

Nie twierdzę, że stacji pogodowej, czy zegarka, nie da się zrobić na ESP8266. Da, bo zrobiłem, ale....ale trzeba sporo łatek na biblioteki Arduinowe zrobić. To oznacza, ze trzeba dobrze poznać uC, w przypadku ESP8266 RTOS. ESP32 sprawia najmniej kłopotów.

(16-10-2018, 20:29)morgis napisał(a): A jakbym chciał jakiś inny wyświetlacz na co muszę patrzeć przy wyborze ?
Fajne są wyświetlacze ze sterownikiem FT8xx, przy czym, FT80x maja spore ograniczenia lepiej wybrać FT81x. FT8xx działają po SPI.
Są jeszcze Nextion ale droższe od tych z FTDI a możliwości mniejsze i podwójna robota aby coś tam wyświetlić, "tachlowanie" kartą SD - nie polecam. Do komunikacji wymagają UART - słaby pomysł, zwłaszcza na Arduino, które w UART bogate nie jest (pomijam typowe ARM STM czy NCP ale to nisza) a soft uart, dział jak działa.
 
Odpowiedź
#22
dziękuje wszystkim bardzo za porady, na pewno będą one wykorzystane Smile
A mam pytanko jeszcze do esp. W poradnikach są pewne różnice. Pierwsza to co do sterownika, w jednym jest że ch340 a drugim ch3406, jest jakaś istotna różnica w ty sterownikach ? Następne pytanie to do pierwszego uruchomiania, jest przedstawione że w programie arduino ustawić bibliotekę, ustawić model, prędkość bps, i już można wgrywać programy i łączyć się przez wifi, a część mówi że trzeba zainstalować firmware oddzielne dla płytki oddzielnie dla modułu wifi i po tym płytka zadziała i będzie można wgrywać od razu programy. Która metoda jest do pierwszego uruchomienia ?
 
Odpowiedź
#23
(17-10-2018, 22:53)morgis napisał(a): w jednym jest że ch340 a drugim ch3406, jest jakaś istotna różnica w ty sterownikach ?
Wpisz w Google ch3406 dataschet i ch340 dataschet i przeczytaj. Jak nie znajdziesz różnic, wtedy pytaj.
 
Odpowiedź
#24
Po pierwsze nie słyszałem o CH3406. ESP8266 tak jak np. użyty w UNO procesor ma do komunikacji UART, a w komputerze masz USB. CH340 jest konwerterem między jednym a drugim. Drugim najczęściej używanym konwerterem jest cp2102. Działają tak samo, płytki z NodeMCU na cp2102 są o tyle lepsze, że można je umieścić w płytce stykowej i masz jeszcze rząd wolnych pinów by coś podłączyć. Lepiej kupić do testów płytkę Wemos lub Witty, mniejsza a użytecznych pinów tyle samo (nie wszystkie piny ESP do czegoś można wykorzystać). Najlepszym konwerterem "niezależnym", czyli sprzedawany osobno, jest wg mnie czerwona płytka z FTDI. Taki konwerter przydaje się np. z ESP01 bo ten dla odmiany nie ma żadnego wbudowanego. Można też go wykorzystać do płytek Arduino PRO MINI, te też są sprzedawane bez złącza USB (no i konwertera).
ESP został wymyślony jako modem WIFI do Arduino (między innymi). Podłączało się go do UNO czy innego arduino przez UART, instalowało bibliotekę i UNO potrafiło połączyć się z siecią. Był dużo tańszy niż oryginały, niż rozwiązania oparte o Ethernet z kablem.
Potem ktoś wpadł na to, że w sumie tam siedzi procek 20x szybszy, mający 100x więcej flash i 50x więcej RAM, który prawie nic nie robi i rozpruł tego misia wrzucając do środka swój kod.
Po kilku latach jest to po prostu dodatkowa płytka w Arduino. Jest też kilka niezależnych od Arduino sposobów wykorzystania.. Dalej można z modułu ESP01 korzystać jako modem, wtedy instalujesz bibliotekę do komunikacji. W innych typach ESP8266 już nie ma nawet softu do komunikacji wg tej biblioteki. W tym trybie instalujesz bilbiotekę do ESP8266 z managera bibliotek Arduino. Najczęściej teraz wgrywa się swój soft. Do tego zaś potrzebny jest ESP CORE, czyli dograne do Arduino definicje płytek (boards). Robi się to wg tej instrukcji:
https://github.com/esp8266/Arduino.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#25
Wink 
dziękuje za wszelkie sugestie 

[Obrazek: 994084d84e60.jpg]
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości