• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziwne zachowanie przekaźnika po podłączeniu 230V (relay)
#1
Witam. 

Robię projekt (Komorę Wilsona) w którym potrzebuję schłodzić metalową płytkę do -30 C przy użyciu ogniw peltiera. 
W zasadzie to projekt składa się z: 
- ogniw peltiera które są zasilane 3 zasilaczami (2x12V 350W i 1x5V (nie pamiętam mocy ale raczej podobna do tych 12V)) 
- obiegu wodnego zasilanego pompą na 230V (do chłodzenia ogniw) 
- listwy led 24V zasilane z osobnego zasilacza

Potrzebuję mieć panel sterowania który pozwoli na uruchamianie tych 3 rzeczy w następujący sposób:
- ledy: niezależnie
- pompa: niezależnie
- ogniwa: tylko gdy pompa jest już uruchomiona

Do zamykania i otwierania obwodów używam poczwórneo modułu HW-316
Kod do arduino zrobiłem i wydaje się że działa dobrze. Gdy sprawdzałem przed podpięciem 230V wszystko działało tak jak trzeba. Diody w module się zmieniały i było też słychać wyraźny "klik". Po sprawdzeniu styków miernikiem też wszystko się zgadzało (chodzi mi tutaj o zmienianie połączeń między pinami po stronie 230V).

Problem zaczyna się po podpięciu zasilania z sieci. 
Nie wiem dlaczego ale w jednym z przekaźników, który dostarcza prąd do zasilaczy, piny które normalnie powinny się nie stykać mają ze sobą kontakt przez co zasilacze są włączone nawet po wyłączeniu na panelu sterowania (przy czym gaśnie dioda przy przekaźniku i słychać też "klik") Nawet po odłączeniu zasilania piny są nadal zwarte. Kilka razy próbowałem przepinać przewody a nawet zmieniłem przekaźnik dlatego że jeden jest nieużywany i myślałem że może stało się coś z tym jednym ale problem powtarza się też na tym drugim. Dzieje się tak tylko z przekaźnikiem który steruje zasilaczami.

Moduł zasilany jest 5V z przetwornicy step-down z zasilacza 12V (jeszcze kolejnego) tak samo jak arduino (mega 2560).
Podłączony jest do arduino pod piny analogowe (jeżeli ma to jakieś znaczenie)
Oczywiście uruchamiany jest stanem niskim.
W załącznikach są zdjęcia panelu sterującego, modułu i płytki z portami którą zrobiłem aby łatwiej było podłączyć wszystko do arduino. Na czerwono zaznaczyłem też piny w module które są ze sobą zwarte chociaż nie powinny.

Nie mam pojęcia jakie jeszcze informacje mogą się przydać. Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką i przypadł mi ten projekt (który jest jednak chyba zbyt wymagający jak na początek).
Przepraszam też za chaos w tym poście ale jest to mój pierwszy post na tym forum i nie za bardzo wiem co w nim zamieścić.

Z góry dziękuję za pomoc


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości