• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
projekt robot, pytanie o zasilanie ogniwami 18650
#1
Witam

Jestem początkującym i chciałbym się zapytać o parę rzeczy do mojego projektu. Jest to pojazd sterowany telefonem przez wifi. dwa silniki plus sterowanie servem.

części:

- Arduino UNO R3 ATMega328
- dwa silniki dc 4,5v.
- moduł esp8266 do komunikacji z telefonem
- L293D Motor Driver Shield
- Serwo TowerPro SG-90 - micro
- Zasilam to poprzez Shield dwoma bateriami 18650 Li-Ion Panasonic NCR-18650B 3400mAh.
- moduł esp8266 zasilam przez lm317 obniżony do 3,3v  podłączony od baterii.


Pytania:

1. dwa ogniwa dają mi 4,2v x2 = 8,4 volta, bezpośrednio podłączone do shielda i tu pytanie czy mogę dołożyć 3 ogniwo bo mam akurat 3. Da mi to 12,6 volta. Czy dzięki temu mój pojazd dłużej pojeździ? Też nie wiem czy mogę tego shielda zasilić takim napięciem, jak to się przełoży na płytkę uno? Jest jeszcze opcja że kupię 4 ogniwo i podłącze dwa szeregowo i dwa równolegle, ale teraz głównie zależy mi czy 3 ogniwa szeregowo bardziej będzie się opłacać niż 2, jeśli będę musiał to napięcie zbić do 9v.

2. silniki 4,5v nie dają za bardzo rady jeździć, póki co nie będę ich zmieniać i żeby pojazd lepiej jeździł daje na nie większe napięcie około 6,5v. Rozumiem, że silniki z czasem ulegną uszkodzeniu, ale czy nie uszkodzą np. shielda i arduino uno? a może można jakoś zabezpieczyć ten obwód? 

Wybaczcie jeśli nie podałem konkretniejszych szczegółów lub coś jest nie jasne. Dzięki za chęci.
 
Odpowiedź
#2
Jak masz stabilizatory liniowe, potrzebujesz zrobić z 12V -> 3.3V to nic nie zyskasz, jak układ 3.3V potrzebuje 100mA to bierze 100mA z 12V czy z 8V, nadmiar napięcia zamieniany jest na ciepło. Jak widać taki proces ma tym mniejszą sprawność im większa różnica przetwarzanych napięć.
Jak masz przetwornicę to zyskasz na długości pracy, ale warto mieć jakiś sposób by odłączać całość gdy układ nie pracuje, przetwornice pożerają znacznie więcej energii gdy układ jest w oczekiwaniu. Można np. użyć tych 12V i stabilizatora liniowego dla ESP, ten gdy silniki nie pracują może im odcinać przetwornice jakimś mosfetem.
Driver shield powinien zabezpieczać silniki, to normalne że dajesz 6.5V na siniki gdy zasilasz je przez jakiś driver, bo ten potrzebuje te 2V więcej. Jak na zaciskach silnika jest więcej napięcia to pewnie padną szybciej.
By zwiększyć bezpieczeństwo można sobie rozdzielić zasilanie części logicznej i tej dla silnika, a komunikację rozdzielić przez optoizolator.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Dziękuje za odpowiedź

Zrobiłem na szybko schemat żeby przedstawić jak to mniej więcej wygląda i chciałbym się dopytać co ewentualnie można poprawić lub zmienić.

1. Podczas jazdy zmierzyłem spadek napięcia, który wynosi około 0.6v. Czy nie jest to za dużo? Jak baterie się rozładują to widać to dość mocno na ledach, gdzie napięcie jest ustawione 6v. Myślałem że lm317t będzie trzymać to napięcie stabilnie. Maksymalnie rozładowuje baterie do około 7.3v.

2. Silniki przy 4.5v do tyłu nie mają sił żeby jechać, więc ustawiam napięcie okolo 5-6.v to ponad 2v więcej na silnik niż powinno być, a czasem daję max 6.8v. Zastanawiam się czy przy uszkodzeniu silnik może zrobić zwarcie na sterownik. Możliwe że ten sterownik ma zabezpieczenie ale nie jestem pewien. Zamierzam wymienić silniki ale jeszcze nie wiem na jakie, póki co mam jeszcze jeden silnik 9v ale muszę sam zrobić przekładnie i sprawdzę czy będzie lepiej jeździć jak.

3. moduł esp8266 zasilam przez przetwornice bo przez lm317t nie chciał mi działać, ciągle migała niebieska dioda.

Na schmacie jest 5.8v na światła, a powinno być 6v.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#4
Spadek napięcia na bateriach zależy od pobieranej mocy, 0,6V to nie jest coś niezwykłego.
To w sumie zabawka, producent mocno liczy na to, że przetestujesz to aż do upalenia i najlepiej kupisz kolejne nowe. Baw się i tyle.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości