• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przewody
#1
Czy jeśli chcę uzyskać idealnie zsynchronizowany ruch kilkunastu serwomechanizmów muszę uwzględnić długość przewodów (od złącza sygnałowego do serwomechanizmu)? Czy różnica dwóch/ trzech metrów ma znaczenie?
 
Odpowiedź
#2
Biorąc pod uwagę prędkość rozchodzenia się fali w przewodzie (uprośćmy, ze to prędkość światła) i czasy impulsów sterujących serwomechanizmem (milisekundy) problem może pojawić się przy różnicy pomiędzy długością przewodów 100km (liczyłem w pamięci, może się pomyliłem i to tylko 10km a może 1000km).
 
Odpowiedź
#3
Nie zapominaj że to silniki DC na 5V więc ciężko będzie że synchronizacja bo trzeba uwzględnić spadki napięcia dla silników. O ile wszystkie będą na 3m kabelkach to nie ma problemu ale gorzej jak kilka będzie na 10cm a kilka na 3m. Moce serwomechanizmow mogą ulec zmianie.


Fak faktem pytała się tylko o sygnałowy.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#4
(08-11-2019, 12:37)semi napisał(a): Biorąc pod uwagę prędkość rozchodzenia się fali w przewodzie (uprośćmy, ze to prędkość światła) i czasy impulsów sterujących serwomechanizmem (milisekundy) problem może pojawić się przy różnicy pomiędzy długością przewodów 100km (liczyłem w pamięci, może się pomyliłem i to tylko 10km a może 1000km).
Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem.....
Gdyby tak było to żadna płyta główna czy inna złożona elektronika nie byłaby projektowana tak by zachować niemal identycznej długości ścieżki.
Ale może się mylę, podeślij jakiś link z potwierdzeniem teorii Twojej.
 
Odpowiedź
#5
(08-11-2019, 14:08)PiegowatyGuziec napisał(a):
(08-11-2019, 12:37)semi napisał(a): Biorąc pod uwagę prędkość rozchodzenia się fali w przewodzie (uprośćmy, ze to prędkość światła) i czasy impulsów sterujących serwomechanizmem (milisekundy) problem może pojawić się przy różnicy pomiędzy długością przewodów 100km (liczyłem w pamięci, może się pomyliłem i to tylko 10km a może 1000km).
Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem.....
Gdyby tak było to żadna płyta główna czy inna złożona elektronika nie byłaby projektowana tak by zachować niemal identycznej długości ścieżki.
Ale może się mylę, podeślij jakiś link z potwierdzeniem teorii Twojej.
Nie będe za darmo prowadził wykładów trwających dziesiętki jak nie setki godzin bo jeden link nie wystraczy.

Uświadom sobie jakie są wymagane czasy propagacji sygnału w przypadku układów na płycie głównej PC czy nawet na "marnym" ARM 480MHz i pamięcia DDR2 albo "banalnym" synchronicznym SPI 25MHz, a jakie są czasy w przypadku sygnałów sterujących serwem.
Jak znajdziesz odpowiedź to uznasz, ze pytanie (z Twojego punktu widzenia) retoryczne jest co najmniej śmieszne to napisz.


PS
"Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem".
Źle wiesz.
 
Odpowiedź
#6
Idzie z prędkością światła... Znaczy prawie i dla uproszczenia mówi się że jest to prędkość światła.

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#7
(08-11-2019, 14:50)semi napisał(a):
(08-11-2019, 14:08)PiegowatyGuziec napisał(a):
(08-11-2019, 12:37)semi napisał(a): Biorąc pod uwagę prędkość rozchodzenia się fali w przewodzie (uprośćmy, ze to prędkość światła) i czasy impulsów sterujących serwomechanizmem (milisekundy) problem może pojawić się przy różnicy pomiędzy długością przewodów 100km (liczyłem w pamięci, może się pomyliłem i to tylko 10km a może 1000km).
Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem.....
Gdyby tak było to żadna płyta główna czy inna złożona elektronika nie byłaby projektowana tak by zachować niemal identycznej długości ścieżki.
Ale może się mylę, podeślij jakiś link z potwierdzeniem teorii Twojej.
Nie będe za darmo prowadził wykładów trwających dziesiętki jak nie setki godzin bo jeden link nie wystraczy.

Uświadom sobie jakie są wymagane czasy propagacji sygnału w przypadku układów na płycie głównej PC czy nawet na "marnym" ARM 480MHz i pamięcia DDR2 albo "banalnym" synchronicznym SPI 25MHz, a jakie są czasy w przypadku sygnałów sterujących serwem.
Jak znajdziesz odpowiedź to uznasz, ze pytanie (z Twojego punktu widzenia) retoryczne jest co najmniej śmieszne to napisz.


PS
"Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem".
Źle wiesz.
Całe szczęście, bo nawet za darmo ten wykład byłby bezwartościowy, a że zabiera czas to nawet i gorzej Smile
Idzie około 50k km/s, zależy od przewodnika też, więc chyba jednak trochę brakuje do prędkości światła w próżni Big Grin bo jak wiesz, światło też nie ma stałej i jednej prędkości.....

I tak, wiem że przy tak prostym projekcie i odległościach jest pomijalny, nie mniej istnieje. I nie, nie wynosi 1C w żadnym wypadku więc dalej nie brnij.....
 
Odpowiedź
#8
(08-11-2019, 18:59)PiegowatyGuziec napisał(a): Idzie około 50k km/s, zależy od przewodnika też, więc chyba jednak trochę brakuje do prędkości światła w próżni Big Grin
Cytuję
(08-11-2019, 18:59)PiegowatyGuziec napisał(a): Sygnał nie idzie z prędkością światła w przewodzie z tego co wiem.....
Kto to napisał?
Więc nie brnij w swojej niewiedzy, bo naprawdę masz ogromne braki, bardzo ogromne!
 
Odpowiedź
#9
dziękuję za wszystkie za odpowiedzi
 
Odpowiedź
#10
(08-11-2019, 13:45)Jarewa0606 napisał(a): Nie zapominaj że to silniki DC na 5V więc ciężko będzie że synchronizacja bo trzeba uwzględnić spadki napięcia dla silników. O ile wszystkie będą na 3m kabelkach to nie ma problemu ale gorzej jak kilka będzie na 10cm a kilka na 3m.  Moce serwomechanizmow mogą ulec zmianie.


Fak faktem pytała się tylko o sygnałowy.
dziękuję za czujność - najwyraźniej spodziewała się problemu nie tam gdzie trzeba było
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości