• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Uno przetwornik ADC
#1
Witam ponownie.
W związku z tym, że w projekcie używam dwóch pinów ADC A4 i A5 do obsługi wyświetlacza przez I2C, zabraknie mi kilku wejść analogowych.
Wiem, że przetwornik ADC w samym Arduino jest już multiplexowany pomiędzy A0-A5 ale czy można by np. więcej sygnałów analogowych dodatkowo zewnętrznie multiplexować pomiędzy pozostałymi wejściami A0-A3 aby obsłużyć więcej czujników analogowych?
Jakieś gotowe rozwiązania?
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#2
Jak masz chip atmegi w SMD to on ma dodatkowo A6 i A7, te piny to tylko i wyłącznie wejścia analogowe, nie każda płytka Arduino ma je wyprowadzone.
Można multipleksować pozostałe piny ADC, co ciekawe odpowiedzią jest pytanie, do GOOGLE "arduino adc multiplexer".
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Tak, mam atmegę w wersji SMD. Widziałem w dathaset te piny A6 i A7 ale na płytce nie są wyprowadzone. Zdziwiło mnie trochę, że w smd są a w DIP ich nie ma. Arduino normalnie je obsłuży-zaprogramuje ? Wystarczy tylko fizycznie wyprowadzić je na zewnątrz? Kolejne pytanie, czy taki multiplexer zewnętrzny nie będzie fałszował wyników pomiarów analogowych?(dodatkowe rezystancje,spadki napięć na elemencie zewnetrznym itp...)
 
Odpowiedź
#4
Multiplexery mam już zamówione.
 
Odpowiedź
#5
Skoro i tak już zamówiłeś, to opisz wrażenia z używania. Najważniejsze, żeby sygnały były przekazywane powtarzalnie, wtedy można dodać poprawkę i normalnie korzystać. W Atmegach328 jest wzorzec odniesienia napięcia 1.1V, +/- 10%, to oznacza, że i tak każdy jeden układ trzeba skalibrować niezależnie.
Wystarczy w programie wpisać odwołania do A6 i A7, jak się skompiluje to wiadomo, że zostało to przewidziane, jak nie to nie, ale jest. Naprawdę dziwne jest to, że te piny są tylko analogowe, zwykle piny analogowe są również cyfrowymi, pewnie właśnie je tak dokleili na dziko do multipleksera.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
Opiszę jak dotrą, ale może to trochę potrwać.  Pytam o te piny aby się upewnić, zanim zacznę coś lutować. Smd ma 32 wyprowadzenia a Dip 28, stąd zapewne te dodatkowe piny. Ktoś może wyprowadzał te wejścia już na zewnątrz i ma jakieś doświadczenie i sprawdzone patenty?


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#7
Tak na prawdę to UNO jest do szybkiego prototypowania, nie ma sensu nic tu lutować. Jak już sobie wszystko wytestujesz, to najlepiej zlutować swoją płytkę. Można też użyć mniejszej PRO mini, albo NANO, tam już "z urzędu" jest wersja SMD i te piny są wyprowadzone.
Jak mimo wszystko chcesz łapać komara za jaja to cienki grot lutownicy, trochę topnika w płynie, cienki drucik miedziany (takie ścinki z rezystorów  led/diod   są fajne, bo sztywne) potem zalej to klejem na gorąco by nie zrobić zwarcia w trakcie używania. Ale można popsuć dobrą płytkę, lepiej mieć hotair w pogotowiu, jak cyna wejdzie głębiej robiąc zwarcie  to czasami trzeba cały uC wylutować, wyczyścić i przylutować na nowo.
Na Ali są takie pakieciki Atmega328PB 10szt za 25$, tu już w A6 i A7 są normalne porty, dodatkowy UART i wiele więcej, w promocji 11/11 jeszcze można było urwać 11%, to taka 328 po malutkim upgradzie, nowe Arduino IDE ją spokojnie ogarnia. Łatwiej przylutować nową Atmega niż drucik do jednego pinu.
Np.  TE  te płytki 4$ za 10szt z wysyłką, z drugiej strony są pola na przylutowanie 100n, standardowo 3 szt., resztę można ogarnąć na stykówce. Ale PRO MINI są wystarczające, jak się z nich wywali LED od power to można usypiać z poborem do 100nA, jak czysty uC 328p. W NANO jest wygodniej robić updaty, ale wbudowany konwerter USB-UART nie pozwala na usypianie do nA, jak uC będzie wisiał na zasilaczu sieciowym to nie ma to żadnego znaczenia.
Są też starsze Atmega328p, ale są droższe od wersji PB.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości