• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Długość impulsu analogowego
#11
Przepraszam że dopiero teraz. Nie spodziewałem się że tak szybko otrzymam pomoc.
Dlaczego dałem wartość ~4,88 V? Dlatego że niestety zaobserwowałem jakieś dziwne anomalie i wartości od 200-800. "Sygnał" leci z przetwornicy 24V -> 5V, ponieważ przekaźniki które testowałem z 24 V-> 5V nie działały poprawnie z arduino a testowałem 2 rodzaje (już nawet nie pamiętam jakie dokładnie). Nie chcąc zawracać komuś głowy, po prostu zastosowałem przetwornicę i wejścia analogowe, które uznałem za bardziej elastyczne w tym przypadku niż wejścia cyfrowe.
Nie jestem elektrykiem i to zwykłe hobby, zatem nie mam nawet opanowanej terminologii i napiszę to po swojemu.
W skrócie wygląda to tak:
- dostaję napięcie 24 V,
- napięcie nie jest w regularnych odstępach czasu ani nie jest w regularnej długości, zazwyczaj i długość i odstęp to jakieś 4-5 s,
- napięcie leci do przetwornicy 24 -> 5 i arduino dostaje już te ~5 na wejściu analogowym,
- Zauważyłem że prawidłowy dla mnie odczyt to właśnie około 4,88 V i wówczas mogę zainicjować działanie elektrozaworu,
- działanie ma być jednak jednorazowe bez względu na długość czy czas trwania "sygnału" w przedziale 4,88 - 5 V.
- stałe jest zawsze to że sygnał w przedziale 4,88 - 5 V jest ciągły np. przez 4-5 s a czasami dłużej.

Zaraz przetestuję Wasze podpowiedzi i zobaczę czy działa.
Bardzo dziękuję.
 
Odpowiedź
#12
Nadal nie wiem co Ty chcesz zbudować, ale śmierdzi mi tutaj przerostem formy nad treścią.
Ja akurat jestem bardziej elektronikiem niż programistą więc może zacznijmy od tego, że pokażesz schemat swojego urządzenia.
Z tej przetwornicy 24V->5V zasilasz też arduino czy arduino ma swoje, osobne zasilanie 5V, a cała ta przetwornica jest tylko po to aby dać sygnał na wejście arduino?
 
Odpowiedź
#13
Pewnie wystarczyłby dzielnik napięcia i jakiś kondensator, aby wytłumić zakłócenia jak występują i to "puścić" na wejście cyfrowe. Można też zrobić programowo eliminator zakłóceń, jak zakłócenia są na początku pojawiającego się impulsu.
Podejrzewam, że faktycznie masz to trochę przekombinowane. Schemat by się przydał, aby pomóc.
 
Odpowiedź
#14
Na bank przekombinowane, ale nie jestem elektrykiem czy elektronikiem.
Arduino ma oczywiście swoje niezależne zasilanie, aby wykluczyć właśnie wpływ i jakieś tam spadki/ wahania napięcia. Na cyfrowych nie szło tego opanować bo są wahania między 4,88 a 4,99 a bardzo rzadko osiągało czyste 5 V. Próbowałem na początku robić to przez przekaźniki (24v/5v) i nawet dawałem osobny zasilacz 5v pod przekaźnik aby nie zabierać prądu arduino, ale za cholerę nie szło i nawet do tej pory nie mam pojęcia dlaczego. Po prostu wpadłem na pomysł na odczyt z analogowych i to się sprawdziło. Nie potrafiłem jedynie poradzić sobie z tym, że sygnał do arduino docierał nie tyle w różnych odstępach (bo z tym pętla sobie poradzi) co właśnie z różnym czasem trwania i np. pętla potrafiła się wykonać 2 czy 3 razy na 1 sygnale, który trwał dłużej niż zazwyczaj.
Trochę się z tym męczyłem, ale nie chciałem biegać z byle pierdołą z prośbą o pomoc i stąd ten, być może głupi, pomysł z przetwornicą.
Dlaczego 24 V? Bo to stara maszyna i tam wszystko jest na 24V i właśnie sterownik PLC sterował tym 24 V pierwotnym elektrozaworem (stale podłączony + a włączany / wyłączany -). Ja to przerobiłem po swojemu i dodałem łącznie kilka elektrozaworów sterujących siłownikami pneumatycznymi, które sam zamotnowałem. Wszystko działa dobrze poza tym, co opisałem wyżej.

PS zastosowałem pomysł Agregacika i wydaje mi się że działa. Jutro sprawdzę dokładniej jak będę miał wolniejszą chwilę od wnuków.
 
Odpowiedź
#15
Wywal tą przetwornicę 24V->5V. Robisz tak: dajesz diode szeregowo (np. 1N4148), za nią równolegle kondensator np 10uF, a następnie dzielnik napięcia np 12k/3,3k. W takim rozwiązaniu masz raptem 4 małe elementy, które możesz polutować nawet w pająku (montaż przestrzenny) zamiast przetwornicy, która po pierwsze wprowadza dość znaczne opóźnienia, a po drugie, i chyba ważniejsze; może generować wspomniane przez Ciebie zakłócenia.

Na początek możesz spróbować pominąć nawet tą diode i kondensator i dać po prostu sam dzielnik rezystorowy. Nie wiem na jakim poziomie jest Twoja elektronika, ale pamiętaj, że masy arduino oraz tego źródła 24V musisz oczywiście połączyć Wink Jak chcesz to Ci to narysuję.
 
Odpowiedź
#16
Tak zrobię. Bardzo dziękuję za pomoc. Jestem mile zaskoczony że fora jeszcze istnieją i są ludzie, którzy są tak pomocni. Byłem przekonany że te czasy już dawno za nami.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości