• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spalona płytka po podłaczeniu zasilania 12V
#1
Witam wszystkich, jestem nowy na forum i w świecie arduino i obawiam się, że już uśmierciłem pierwszą płytkę, ale chcę się upewnić.

Otóż podłączyłem do płytki zasilacz 12V 1A za pomocą portu zasilającego i przestała działać. Chip ATmega, za portem usb zrobił się od razu bardzo gorący, a po podłączeniu do usb płytka już nie jest wykrywana przez komputer. Świeci się na niej stale pomarańczowa dioda oznaczona literą L i zielona ON.

1.Czy ją uśmierciłem? I dlaczego tak się stało w końcu zasilanie ma do 12V
2.Czy motor shield, senory, servo i silniczki, które były z nią połączone też są uszkodzone czy nie?

Dziękuję z góry za pomoc
 
Odpowiedź
#2
Jaki model płytki. Czy zmierzyłeś ile "daje" zasilacz. Mało danych, ale z opisu wynika, że jest uśmiercona. Ad2 nie wiem.
 
Odpowiedź
#3
Płytka to Arduino UNO R3 ATMega328
Taka dokładnie: https://allegro.pl/oferta/arduino-uno-r3...7830246113

Nie zmierzyłem ile daje zasilacz, zasugerowałem się tym co podane na etykiecie. Ale chyba wiem jaki błąd popełniłem, na zasilaczu jest napisane AC adapter, a nie AC/DC. Czyli zmniejszał napięcie, ale dalej był to prąd zmienny. Dobrze rozumiem?

Czy pozostałe podzespoły motor shield L293D, sensor ultradzwiekowy, servo 9g i silniczek 9V też uległy uszkodzeniu? Bo nie wiem czy też je zamawiać, czy jest szansa że nic im się nie stało.


I czy takie klony ARDUINO UNO R3 CH340 AVR ATmega328
https://allegro.pl/oferta/arduino-uno-r3...7567539689
znacząco się różnią, czy przy takich amatorskich projektach nie zauważę różnicy w działaniu?
 
Odpowiedź
#4
No tak zasiliłeś płytkę napięciem zmiennym. Pewnie niewiele w niej zostało sprawnych elementów. W zasadzie jest tam dioda zabezpieczająca przed odwrotnym podłączeniem zasilania ale widocznie to nie wystarczyło.
Zaopatrz się w miernik uniwersalny jak nie masz, koszt parę dyszek. Na początku sprawdzaj jakie podłączasz napięcie, nie zawsze to co jest napisane na zasilaczu, jest w rzeczywistości. Zasilacze niestabilizowane mają podane napięcie pod znamionowym obciążeniem prądowym i znamionowym zapięciu zasilania z sieci. Na przykład taki zasilacz niestabilizowany 12V DC potrafi mieć bez obciążenia nawet 16V. Teraz większość zasilaczy wtyczkowych jest już wyposażonych w przetwornice i z reguły są stabilizowane.
Pewnie i motor shield poszedł się paść, jak to się mówi. No ale trzeba to jakoś sprawdzić, nie nakładałbym go jednak na sprawne arduino bo może je uszkodzić.
Co do wersji płytki nie powinno być problemu. Możesz kupić tańszą.
 
Odpowiedź
#5
Skoro miał podłączony tylko trafo to owszem przemienne ale tak do końca nie wiadomo jakie bo równie dobrze mogło pójść 20v a wtedy dioda zaporowa nie pomoze. Jakby było 12 przemienne to nie powinno być problemu

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#6
A w jaki sposób mógłbym sprawdzić czy motor shield jest sprawny, nie podłączając go do arduino?
 
Odpowiedź
#7
Nie miałem z nim do czynienia, więc Ci nie pomogę. Może ktoś inny podpowie.
Poczytaj tu: https://botland.com.pl/pl/arduino-shield...00371.html
Jak zasilałeś, czy z arduino VIN. Jak tak to prawdopodobnie też został uszkodzony. Z resztą elektronika "sterownicza" pobierała zasilanie 5V z arduino a skoro ono padło to i ona na 99.99%
 
Odpowiedź
#8
Zasilałem przez ten okrągły wtyk w arduino. No nic kupię obie płytki nowe, dzięki za pomoc, następnym razem będę bardziej uważał Smile jakaś nauczka na przyszłość jest. Pozdrawiam
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości