• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie pojazdem po GSM (darmowy internet SIM)
#1
Witam.

Na rynek wszedł nowy operator GSM (wirtualny operator, który działa na nadajnikach plusa). Nazwy nie podaję, żeby nie było, że kryptoreklama... W każdym razie nie trzeba podpisywać umowy, rozmowy i SMSy są całkowicie za darmo, ale co najważniejsze za darmo jest również pakiet 1GB miesięcznie (a trudno byłoby zużyć taki pakiet w całości, sterując samochodzikiem). No, chyba, że uruchomimy transmisję video z takiego samochodzika, co też jest bardzo kuszące ;-)

Teoretycznie otwiera to możliwość budowania zabawek, które będą miały całodobowy i w dodatku darmowy dostęp do internetu LTE / GSM. Nie wiem tylko, czy (tak jak się spodziewam) porty od strony WAN nie będą zablokowane (jeśli będą nie będzie można do zabawki wbijać po IP). Jeśli porty bąda poblokowane pozostanie założenia serwera pośredniczącego (zabawka oraz osoba sterująca będą nawiązywały połączenie z serwerem pośredniczącym (coś jak niegdysiejsze GG lub współczesny TeamViewer). 

Pytanie moje totyczy modemu GSM dla Arduino. Ktoś bawił się tematem? Jakie modemy polecacie? Czy Arduino okaże się wystarczająco mocną platformą dla modemu GSM?

A może nawet są gotowe platformy (serwery pośredniczące, aplikacje na Androida lub strony WWW z panelami pozwalającymi sterować taką zdalną zabawką?

https://www.youtube.com/watch?v=eD_J1pMh0E8
 
Odpowiedź
#2
(13-07-2018, 14:20)mes mariusz napisał(a): Nie wiem tylko, czy (tak jak się spodziewam) porty od strony WAN nie będą zablokowane (jeśli będą nie będzie można do zabawki wbijać po IP).
Operatorzy nie blokują portów, modem dostaje adres z klasy prywatnej i po zawodach.

(13-07-2018, 14:20)mes mariusz napisał(a): Pytanie moje totyczy modemu GSM dla Arduino. Ktoś bawił się tematem? Jakie modemy polecacie? Czy Arduino okaże się wystarczająco mocną platformą dla modemu GSM?
Jakość.cena - SIM800.
Cena - M590 ale bez toru audio, lokalizacji i wielu innych bajerów

(13-07-2018, 14:20)mes mariusz napisał(a): rozmowy i SMSy są całkowicie za darmo, ale co najważniejsze za darmo jest również pakiet 1GB miesięcznie
Zero opłat. Miesięczne wydatki - 0zł? Pewny jesteś?

Kiedyś w Virgin było tak, ze przez 6miesięcy, po pierwszym doładowaniu, co miesiąc dostawało się 60min, 30sms i zdaje się 1MB danych. Kilka lat to funkcjonowało, bo można było przedłużać na kolejne 6 miesięcy, wysyłając bezpłatny SMS. Ponad dwa lata  używałem tego, faktycznie zero opłat miesięcznych, pomijając starter i pierwsze doładowanie.
Ale aby rozmowy i SMS bez ograniczeń bez opłat?
 
Odpowiedź
#3
W Virginmobile dalej jest pakiet Freemium, z tym że dają FREE 30min, 30SMS i 300MB/ miesiąc. Wystarcza to np. by radio z GPS w samochodzie jeździło za darmo, czy do monitoringu GPS, zabawy z Arduino. U mnie zasięg jest kiepski, a modem GPRS nie działa na roamingu, musi być nadajnik PLAY.
Nikt tu nie bije za informowanie o promocjach, wiele razy o tym Virgin wspominałem, także podaj jakie to cudo na nadajnikach PLUS. Ja polecam modem SIM800L EVB zasilanie 5V, z anteną przykręcaną do obudowy, działa bardzo stabilnie, modem A6 działa wg mnie mniej stabilnie ale za to pozwala na rozmowy telefoniczne. Są też inne tańsze i sporo droższe, większość działa podobnie, nawet komendy AT ma takie same.
Możesz sobie postawić serwer TCP na Raspberry w necie z zewnętrznym IP, podłączyć się modemem, podłączyć się telefonem i sobie sterować do modemu.
Zresztą już znalazłem ten wynalazek, karty Rebtel kupić nie można, można dostać zaproszenie, promocja dla 10tys Wrocławian, rozmowy i SMS są darmowe wewnątrz sieci, pewnie tak jak w Klucz-net zaraz się okaże, że tylko miesiąc po doładowaniu.
Napisz skąd masz kartę i jak na prawdę to kosztuje. Przetestowałbym ten darmowy 1GB w GPSie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
(13-07-2018, 18:39)kaczakat napisał(a): Możesz sobie postawić serwer TCP na Raspberry w necie z zewnętrznym IP, podłączyć się modemem, podłączyć się telefonem i sobie sterować do modemu.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Przymierzałem się do tego, na razie prace stoją bo klient sie przeinwestował ale zadanie nie jest takie proste jakby się wydawało.
- Trzeba gdzieś ten serwer postawić. Wskazane stałe IP. Bezwzględnie trzeba mieć dostęp do routera aby przekierować porty.

- Czas przez jaki routery operatora GSM pamiętają trasę jest nieznany. Od operatora dowiedzieć się nie można. Pozostaje metoda prób i błędów. Jak okaże się, że trasa jest pamiętana 30 sekund, to trzeba co najmniej, raz na 30 sekund wysyłać pakiet do serwera.
- Gotowców nie znam, trzeba więc napisać program serwera samemu. Zastanawiałem się na wykorzystaniem serwerów STUN dla VoIP. Nic nie trzeba pisać, korzystamy z serwera, który ma stałe IP.

Wszytko przez to, ze operatorzy dają prywatne IP. Gdyby było publiczne, nawet dynamiczne, to nie było by kłopotu. Co gorsza, nawet mając karty u jednego operatora, nie można połączyć się pomiędzy modemami.

Technologia GSM to jakaś zacofana jest.
- IP tylko prywatne, o publicznym nie ma co marzyć.
- PBX nie istnieje
- MSN / DDI nie istnieje
- COLP nie działa
Taka stara technologia z ubiegłego wieku tyle, ze bez drutów.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości