• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik pompy 230V - zawieszanie urządzenia
#1
Witam,
Chciałem stworzyć sterownik pompy obiegowej w domu na bazie Arduino. Całość zamknięta w jednym pudełku z zasilaczem włącznie. W środku jest przekaźnik Gravity, który już w sobie zawiera diodę na cewce:
https://image.dfrobot.com/image/data/DFR...%20SCH.pdf
Który załącza fazę.

Całość działa jak pod ten sterownik podłączam lampkę (na testy - działa przeszło tydzień bez jakichkolwiek problemów).

Schody zaczynają się jak zamiast lampki podłączam silnik (pompę). Urządzenie zawiesza się minimum raz na dzień. Nie restartuje - zawiesza. na wyświetlaczu LCD są wyświetlane "śmieci" - losowe znaki. Urządzenie nie działa (program nie chodzi).

Ponieważ działa na lampce a nie działa poprawnie na silniku pompy zakładam, że chodzi o fakt iż pompa ma cewkę.
Próbowałem tym sterownikiem wysterować przekaźnik 230V i dopiero on załączał pompę - ten sam efekt.
Zanim zacznę eksperymentować z dodatkowymi elementami zastanawiam się w ogóle z czego to wynika?  Undecided
Skoro działa na lampce, to raczej nie napięcie zwrotne z cewki przekaźnika,
Jak to by było z cewki silnika to poszedłbym w kondensatory, ale podpięcie drugiego przekaźnika 230V też nic nie zmieniło ...  Angry

Jestem nieco w kropce, także prośba o podpowiedź w którą stronę z tym iść.
 
Odpowiedź
#2
Jest coś wspólnego, zasilanie prawdopodobnie masz zły zasilacz do ardunio, silnik jest indukcyjny więc w przypadku rozłączenia sieje bardzo duże zaklucenie/ napięcie. Najlepiej jak byś ardunio zasilał zasilaczem galwanicznym albo minimum jakimś porządnym firmowym.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
Nawet taki prosty układ można podłączyć źle. Wybierz taki przekaźnik, który ma optoizolator, prawidłowo wykonany układ nie ma wspólnej nawet masy obwodu podłączanego do Arduino z obwodem zasilania cewki przekaźnika.
W sieci pełno schematów przekaźników zasilanych z płytki Arduino. Sporo też tematów z upalonymi Arduino po podłączeniu do przekaźnika, silniczka czy serwo.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
(23-01-2023, 16:04)kaczakat napisał(a): Nawet taki prosty układ można podłączyć źle. Wybierz taki przekaźnik, który ma optoizolator, prawidłowo wykonany układ nie ma wspólnej nawet masy obwodu podłączanego do Arduino z obwodem zasilania cewki przekaźnika.
W sieci pełno schematów przekaźników zasilanych z płytki Arduino. Sporo też tematów z upalonymi Arduino po podłączeniu do przekaźnika, silniczka czy  serwo.
Też się nad tym zastanawiałem, ale przeważnie optoizolator to przekaźnik elektroniczny a nie mechaniczny co znacznie ogranicza max prąd przepływu. Chyba, że masz na myśli aby tym wysterować przekaźnik właściwy, który będzie załączał pompę?
 
Odpowiedź
#5
Spróbuj tak:
https://forum.arduino.cc/t/controlling-a...ino/657081
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości