• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Strowanie zoomem w kamerze Panasonic HC-X920
#1
Witam kolegów serdecznie. Mam duży problem ze zbliżeniami, na filmach w kamerze Panasonic HC-X920,
   
 niestety są one bardzo nieregularne, mało precyzyjne, całkowicie pozbawione, płynności przy zbliżeniach i oddaleniach. Suwak zoomu, przy popchnięciu dźwigni, o około 2 mm uaktywnia natychmiastowe całkowite, powiększenie, nad którym bardzo ciężko zapanować w warunkach "polowych"

Przyszedł mi do głowy pomysł zastosowania micro silniczka krokowego.
   
przy skoku 10mm, mechanizm precyzyjnie sterował by dźwignią zoomu w całym zakresie, i pokryłby maksymalne wychyły dźwigni powiększania w kamerze (0 do 5 mm w prawo, maksymalne natychmiastowe powiększenie, 0 do 5 mm w lewo wyłączanie natychmiastowe powiększenia, natomiast przy wartościach około 3mm powiększanie bardzo płynne i powolne, mam cichą nadzieję, że da się to zrozumieć)
Wymagane działanie tego ustrojstwa, wyglądało by tak (pozycja środkowa przesuwki zoom "0" )
przycisk  na pilocie(1)
   
ruch w prawo o 3mm powolne zbliżenie, czekam aż zostanie osiągnięte zamierzone zbliżenie - przycisk (3) na pilocie powrót punktu środkowego zoom pozostaje.
W celu skasowania przybliżenia, silniczek musi przesunąć dźwignię z pozycji centralnej w lewo (o około 3mm powolne oddalanie, lub w wariancie 2, o około 5mm natychmiastowe oddalenie), po czym ponownie musi się znaleźć, w pozycji centralnej  spoczynkowej,


Moje pytanie, czy jest szansa aby to działało i jak zabrać się za zaprogramowanie, sterownika. Pobrałem program Arduino, ale przy prawie 60 na karku, świat wcale nie jest taki prosty. Serdecznie dziękuję za pomoc  wszystkim, dla których świat Arduino został wyssany z mlekiem matki. Może ktoś na forum, mógłby mnie troszkę naprowadzić, na rozwiązanie problemu konstrukcyjnego, kamery

serdecznie pozdrawiam "nieklanowy" Rysiu
dodam, że suwak zoomu w kamerze , ma już wkręcony wkręcik, który sprzęgał bym kamerę z mechanizmem  ze zdjęcia
 
Odpowiedź
#2
Nie ma sensu pudrować problemu. Skoro przycisk nie jest precyzyjny to tam uderz by był precyzyjny... Skoro nie ma gwarancji kamera to może coś tam zdziałać...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
(20-06-2021, 15:46)Jarewa0606 napisał(a): Nie ma sensu pudrować problemu. Skoro przycisk nie jest  precyzyjny to tam uderz by był precyzyjny... Skoro nie ma gwarancji kamera to  może coś tam zdziałać...
przycisk jest nieprecyzyjny, bo taka jest jego konstrukcja, przy maksymalnym zakresie , czyli od maksymalnego zoomu do szybkie wyłączania zoomu jest 10mm, a pomiędzy powolnym zoomem, a szybkim jest 2mm. Jedyne co można to nastawić zooom zrobić ujęcie, potem wyłączyć przestawić zoom zrobić ujęcie, no można, tyle, że nie o to chodzi w filmach
tak czy tak dziękuję za odpowiedź, choć oczekiwałem coś w stylu "tak kupuj łatwa sprawa, będzie działać"
 
Odpowiedź
#4
To zmień jego konstrukcje... Dla mnie bez sensu instalować dodatkowe 300gram na kamerę bo nie dość że nie ma jak przykręcić to pewnie będzie wystający nadmiar przeszkadzał po drugie i tak trzeba to zainstalować na stałe...


A po trzecie nie szukales w menu wyłączenia szybkiego zomu?? Może producent dał aktualizacje??
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości