• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tablica dla niemowy
#11
Jest taki facet, nazywa się Stephen Hawking. Może ktoś o nim słyszał? Jak nie to wyjeźdcie na najpopularniejszy serwis video i tam wpiszcie jego imię i nazwisko. On korzysta z takiego urządzenia które tu próbujecie wymyślić. Wink Warto popatrzeć.
 
Odpowiedź
#12
Własnie przetestowałem sobie fotorezystor. 
Faktycznie może być problem z detekcją między światłem otoczenia a laserem, przy dużym nasłonecznieniu. Dlatego już biorę pod uwagę, że z czterech rogów ściągnę dane o wartości światła otoczenia. Dzięki za sugestie. 

Z uwagi na zastosowanie słabego lasera ( aby przypadkowo komuś nie uszkodzić wzroku) różnice w ekstremalnych przypadkach były na poziomie ok 15ohm ( 1. mocne światło 2.mocne światło + laser) 
Chyba, że ktoś zna fotorezystor, który reaguje na konkretne długości fali ( laser jest barwy czerwonej - najlepiej widoczny dla oka) ??

Może jakiś inny sposób detekcji wartości światła??

Co do Hawkinga. 
Parę godzin wcześniej pisałem, że problem z komunikacją mam już opanowany. Tablica potrzebna jest tylko w szczególnych przypadkach.
 
Odpowiedź
#13
Moze zamiast fotorezystora uzyc fototranzystora lub fotodiody z filtrem czerwonym? Bedzie wieksza czulosc. Jakby dodac do tego bramke Schmitta to gotowy sygnal wyjsciowy.
Sa gotowe transoptory w obudowie IC ale dobrze byloby poszukac taki IC z okienkiem na swiatlo.
Poczatki zawsze sa trudne :-)
Arduino Mega256, Nano, Pro Mini.
 
Odpowiedź
#14
(31-10-2017, 19:10)StaCh napisał(a): Moze zamiast fotorezystora uzyc fototranzystora lub fotodiody z filtrem czerwonym? Bedzie wieksza czulosc. Jakby dodac do tego bramke Schmitta to gotowy sygnal wyjsciowy.
Sa gotowe transoptory w obudowie IC ale dobrze byloby poszukac taki IC z okienkiem na swiatlo.

Witam
W sprawie korekcji oświetlenia zewnętrznego - może lepiej zastosować modulację jasności lasera  falą prostokątną o częstotliwości np 1kHz, a na wejściu fotodiody (bo fotorezystor będzie za wolny) zastosować filtr pasmowoprzepustowy?
 
Odpowiedź
#15
@fikumik
Ja z swojej strony zaproponowałbym użycie płytki akcelerometru trzyosiowego. Wystarczy wówczas analizować ruch głową - a konkretnie tylko wektor kierunku, w którym jest pochylona głowa. Wówczas akcelerometr będzie "myszką". Nie musi być wskaźnikiem absolutnym a jedynie wskazywać kierunek i prędkość ruchu wskaźnika. Programowo można eliminować wstrząsy - ale je wykrywać i używać do zatwierdzania wyboru. Jak zawsze pozostaje trening oraz dobranie parametrów takich jak czułość na ruch głową.

Urządzenie mogło by być wyposażone(bo to nie jest obecnie drogi temat) w ekran LCD lub OLED.
Do tego na Raspberry PI można postawić syntezer mowy pod Linux'em i dodać opcję wypowiadania wpisanych słów.

Osobiście nie robiłbym całej logiki na Arduino bo za cienko to wyjdzie.
W tym przypadku z Arduino zrobiłbym inteligentny wskaźnik.
Za tablice może wtedy odpowiadać Raspberry PI z ekranem LCD.
Dodatkowo należy zaimplementować słownik oraz algorytm przewidujący i sugerujący słowa.
Pozwoli to na przyspieszenie komunikacji i zmniejszy obciążenie mięśni głowy.

A na koniec powiem tak - ja bym uruchomił Raspberry PI a na nim OpenOffice'a, który właśnie ma słownik i ma mechanizm przewidywania i podpowiadania tekstu. Jedyne co pozostanie to zaprojektowanie "myszki" sterowanej głową.
 
Odpowiedź
#16
Korzystając z tablicy zaproponowanej przez Camelot.
Proponuję lekką modyfikację. Jeżeli ta osoba może gryźć, to można zastosować 2 lasery w różnych barwach (jedna do namierzania litery a druga do zatwierdzania) drugi laser uruchamiany gryzakiem a na detektorach filtr barwny.
Ewentualnie jeden laser przy namierzaniu włączany z częstotliwością 50Hz a po zaciśnięciu gryzaka świecący stale albo np. 10Hz. na odbiorniku sprawdzanie długości pojedynczego impulsu i jeżeli trwa dłużej niż 1/50s to zatwierdzenie litery.
 
Odpowiedź
#17
Kolego fikumik chcesz dobrej pomocy to musisz bardziej opisać możliwości ojca . Pokazać zrobioną tablicę ze skalą np piwo moneta .film gdzie można zobaczyć ruchy twarzy z laserem. Piszę tak bo wiem jak z takimi osobami jest mam matkę od 10 lat po udarze. Spróbuj zrobić inną tablicę poustawiaj pola jak w szachownicy dodaj parę słów ważnych np pić boli i sprawdź czy tata da sobie radę i daj znać.
 
Odpowiedź
#18
Dzięki za wszystkie dobre pomysły. 

Na tym etapie prosił bym jednak skupić się na pomyśle z laserem. 
Chodzi o to, że takiego rozwiązania w postaci analogowej (tzn. Karton papieru formatu A3 podzielony na litery alfabetu i cyfry) już używamy. 
Żyroskop jest dobrym pomysłem, aczkolwiek na dzień dzisiejszy bardzo precyzyjnie ruchy głowy odzwierciedlają programy analizujące obrazy z kamerek np. internetowych. 
Poza tym w takim rozwiązaniu potrzebujemy sporo zasilania : panel LCD i laser ( robi się z tego już spory akumulator) 
Rozwiązanie ma być energooszczedne, gdyż ma służyć np. podczas wyjazdów. 

Po całej dyskusji dochodzę do wniosku, że fotodioda ( szczególnie reagująca na czerwoną barwę )  chyba była by najlepszym rozwiązaniem. 
Modulacja też super, tylko to dodatkowy układ w laserze ( komplikacja niewielka więc do rozważenia) 
Pytanie : czy ktoś zna lub widział taką fotodiodę w rozsądnej cenie ??? bo będzie potrzeba ich ok 40 ?

Dodatkowo: zatwierdzenie w jakikolwiek inny sposób jak odczekanie do zatwierdzenia - niemożliwe. Więc pomysły z gryzakami odpadają.
 
Odpowiedź
#19
Na Arduino ktoś fajnie zrobił barierę. 
Myślę wzorować się na czymś takim, ale dołożę filtr odcinający wszystko w koło 650nm. 


https://www.mschoeffler.de/2017/01/20/ho...or-module/

Czy ktoś zna jakiś ogólnie dostępny materiał który tak filtruje??
Na popularnym portalu zakupowym taki filtr 6x6mm to koszt ok 1,5$
detektor w cenie 0,97$ . Na razie pozostaje mi zakup kilku szt. i sprawdzenie. 
No chyba, że ktoś ma wątpliwości ??
 
Odpowiedź
#20
(02-11-2017, 18:59)fikumik napisał(a): Na popularnym portalu zakupowym taki filtr 6x6mm to koszt ok 1,5$
Czerwony filtr, fotodioda.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości