• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termometr - Rejestrator temperatury 3G/LTE/SMS
#1
Dzień dobry

Planuje wykonać rejestrator temperatury z transmisją 3G/LTE i chciałem doradzić się osób z doświadczeniem jak do tego się zabrać bo jestem początkujący. Rejestrator będzie służył do pomiarów temperatury powierza na wysokości 5 cm n.p.g - temperatura przy gruncie do badania przymrozków i mrozów.

Główne założenia projektu :
- sam pomiar temperatury czujnikiem MCP9808 - zależy mi na dokładności, czujnik będzie na przewodzie poza "pudełkiem" z elektroniką i musi być zabezpieczony przed osadami ( deszcz, szron, grad oraz zwierzętami ( psy, listy itp).

- zapis danych do pamięci wewnerznej ( data godzina wartość w st C + jakieś dodatkowe parametry urządzenia zasięg GPRS, napięcie aku. Wysłanie danych Sms i do sieci Internet.

- rejestrator musi działać w dzień i w nocy, musi być w pudełku które zabezpieczy go przed przegrzaniem w dzień, wilgocią i temperaturami ujemnymi, musi być niewielki, nie rzucający się w oczy dla zwierząt, schowany w trawie, a na zewnątrz sonda + ewentualnie Antenka gsm poprawiająca zasięg.

- aku ładowane odporne na mróz, na którym urządzenie popracuje z 7-20 dni.

- zapis danych co 5 min, próbowanie pomiaru co 1 min ( wyciągnie temp min), wysyłanie danych co 1 godzinę SMS z wartością z tej godziny oraz z wartością temp min za ostatnie 12 h gdzie urządzenie sobie zczyta wartość t min zapisana z tego próbkowania 1min. Moduł gsm ma być uspinony na te pozostałe 59 min aby oszczędzać baterie.

- przyszłościowo możliwość dołożenia do projektu 2 czujnika po kablu na 2 m n p g oraz i płytki która umieszczę w innym miejscu i jakąś droga radiowa wyślę dane do tej płytki pierwszej która z kolei wyślę dane z 2 czujników o różnych lokalizacjach ( np 50 m, 100 m) na SMS/Internet, inne sensory pogodowe, czujnik rosy np, pomiar wilgotności, natężenia światła.

Do Was pytanie jakie podzespoły wybrać, jak zrobić osłonę na MCP9808 aby dobrze przewodzila ciepło, a zabezpieczyła układ przez wilgocia i zwierzętami.

Byłbym wdzięczny aby ktoś doradził moduły które są oszczędnie energetycznie ( jakie arduino, jaki moduł gsm) ale jednocześnie mają biblioteki, jakieś gotowe kody, przykłady żebym się potem nie zajechał.

Proszę o jakiekolwiek opinie.
Fan Page Amatorskich Stacji Meteo
https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
 
Odpowiedź
#2
Z MCP9808 to próbujesz wymyślać koło. Jest na I2C i nie jest dobrym wyborem do umieszczenia go poza pudłem, nawet jego konstrukcja, typowo do montażu powierzchniowego na PCB to sugeruje.
Są gotowe czujniki DS18B20 w żelu i wodoodpornej zakuwce, oddaj do wzorcowania i będziesz wiedział jakie ma wskazania względem wzorca, co roku wzorcowanie i wprowadzenie poprawek. Sam możesz z grubsza sprawdzić poprawność wskazań używając papki lodowej i wrzącej wody. Przy wrzącej duże znaczenie ma ciśnienie i wysokość npm, u mnie różnica prawie 2oC, a to tylko wyżyna. Zresztą Ciebie będzie interesować głównie okolica tego 0, więc tu bez problemu sprawdzisz dokładność.
Odczyty obu czujników mają tą samą rozdzielczość i tą samą dokładność w okolicach 0oC, czyli max 0.5oC, DS ma w okolicach 0oC typowo poniżej 0.2oC.
Do takiego projektu trzeba sobie zaprojektować płytkę, by w uśpieniu uC brał minimum prądu, by mógł mosfetem włączyć zasilanie modemu GPRS, nauczyć się programować by to zrealizować i już. Bateria to zestaw typowych ogniw 18650, wprost podasz napięcie na modem i na uC typu AVR, np. Atmega328 może być zasilana 1.8-5.5V, modemy 3-4.3V (te dedykowane do aku), no i aku tak samo jak modem potrzebuje daje 3-4.3V, Atmega zabezpieczy też przed nadmiernym rozładowaniem, może się uśpić w trybie nawet 150nA, czyli poniżej samorozładowania aku.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Cytat:Z MCP9808 to próbujesz wymyślać koło. Jest na I2C i nie jest dobrym wyborem do umieszczenia go poza pudłem, nawet jego konstrukcja, typowo do montażu powierzchniowego na PCB to sugeruje.

Dlaczego nie mogę umieścić go poza pudełkiem?
Jeśli faktycznie tak jest to jak mogę go zabezpieczyć aby był poza pudełkiem? Co złego jest w I2C?
A może czujnik Pt100 z sondą? Ale z nich chyba jest więcej zabawy. Jest też SHT-35 na którym jest sporo stacji metro, które pracują na zewnątrz. Na Ds18b20 jest pełno projektów ale obawiam się dużej niedokładności ogilnie i w skali czasu.
Mam 2x Termio1 z sondą Pt100 i dokładnością 0,07 C więc mógłbym go co prawda użyć do kalibracji. Ale jeśli raz skalibruje Ds18b20 w 3 punktach np - 15C, 0 C +15 C to jak długo ten wzorzec się zachowa?
Fan Page Amatorskich Stacji Meteo
https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
 
Odpowiedź
#4
Wpisz sobie w Google "długość linii interfejsu I2C" i poczytaj. Ja tego nie wymyśliłem, nie testowałem ile można to przekroczyć, skoro mam inne rozwiązanie to nie stosuję długich linii dla I2C i SPI.
Kup sobie DS i sprawdź. Ja używam DS w kuchni na silikonie, jak nie chce by coś mi z garnka wyskoczyło to wrzucam sondę , ESP8266 wysyła te dane np. co minutę na ThinkSpeak, z apką na Androidzie ThinkSpeak Widget gdzie mi sprawdza okresowo odczyty i ewentualnie sygnalizuje dźwiękowo przekroczenie zakresu. I tak z 5 lat, dokładność jest na tyle duża, że widzę zmiany ciśnienia za oknem po temperaturze wrzenia wody.
Nie jest idealny, ale jak potrzebujesz większej dokładności to MCP9808 nic tu nie wnosi, za to DS w silikonie możesz sobie łatwo skalibrować w cieczy bez obawy, że własny wytwór pójdzie do śmieci.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
(07-09-2022, 19:14)kaczakat napisał(a): Wpisz sobie w Google "długość linii interfejsu I2C" i poczytaj. Ja tego nie wymyśliłem, nie testowałem ile można to przekroczyć, skoro mam inne rozwiązanie to nie stosuję długich linii dla I2C i SPI.
Kup sobie DS i sprawdź. Ja używam DS w kuchni na silikonie,  jak nie chce by coś mi z garnka wyskoczyło to wrzucam sondę , ESP8266 wysyła te dane np. co minutę na ThinkSpeak, z  apką na Androidzie ThinkSpeak Widget gdzie mi sprawdza okresowo odczyty i ewentualnie sygnalizuje dźwiękowo przekroczenie zakresu. I tak z 5 lat, dokładność jest na tyle duża, że widzę zmiany ciśnienia za oknem  po temperaturze wrzenia wody.
Nie jest idealny, ale jak potrzebujesz większej dokładności to  MCP9808 nic tu nie wnosi, za to DS w silikonie możesz sobie łatwo skalibrować w cieczy bez obawy, że własny wytwór pójdzie do śmieci.

Dobrze, dzięki za odpowiedź.
A doradzisz od jakiej płytki Arduino zacząć i od jakiego modułu GSM ?
Fan Page Amatorskich Stacji Meteo
https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
 
Odpowiedź
#6
Testy możesz robić np. na Nano, łatwo ją wpiąć do płytki stykowej i robić prototyp, ale na koniec to raczej własna płytka, ewentualnie jako baza Arduino PRO MINI, można z niej stosunkowo łatwo wylutować LED POWER pokazujący status zasilania i obniżyć pobór prądu tak jak dla samego chipa 328p.
Moduł GSM szukaj taki, który jest dedykowany do zasilania z 4.2V, Allegro i wpisz GSM800 lub GSM900. Niestety nie każda karta zadziała w trybie GPRS, jak kiedyś się bawiłem to miałem problem z kartą PLUS/VIRGIN, może to była wina modemu, może roaming, nie wiem. Plus i Orange zadziałały lepiej.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
(08-09-2022, 01:59)kaczakat napisał(a): Testy możesz robić np. na Nano, łatwo ją wpiąć do płytki stykowej i robić prototyp, ale na koniec to raczej własna płytka, ewentualnie jako baza Arduino PRO MINI, można z niej stosunkowo łatwo wylutować LED POWER pokazujący status zasilania i obniżyć pobór prądu tak jak dla samego chipa 328p.
Moduł GSM szukaj taki, który jest dedykowany do zasilania z 4.2V, Allegro i wpisz GSM800 lub GSM900. Niestety nie każda karta zadziała w trybie GPRS, jak kiedyś się bawiłem to miałem problem z kartą PLUS/VIRGIN, może to była wina modemu, może roaming, nie wiem. Plus i Orange zadziałały lepiej.

Coś słyszałem że 2G ma być powoli wyłączane za jakiś czas w niektórych sieciach. Czy taki moduł też obsługuje transmisję danych na stronę www? https://thingspeak.com bo na tej stronie myślę wrzucać też dane żeby mieć wykres temperatury. Pomyślałem, że aby oszczędzać energię Arduino probkowalo by temperature co 1 min i zapisywało w pamięci nie ulotnej ( chyba dodatkowy moduł trzeba by kupić z kartą micro SD - ale jeśli się mylę to mnie popraw). Więc co 1 min byłby zapis danych do pamięci przez Arduino, moduł gsm uruchamiał by się natomiast co 1 godzinę i wysyłał SMS wartość temperatury minimalnej z tych 60 pomiarów oraz na thingspeak paczkę danych - czyli te 60 pomiarów.

Czy z Arduino Mini można wyciągnąć godzinę i datę pomiaru czy też trzeba osobny moduł z zegarem?
 
Odpowiedź
#8
Jak jesteś podłączony do sieci Internet to pobierasz czas z Internetu, albo od operatora GSM. Arduino (typowo) nie ma zegara RTC.
Możesz sobie zapisywać dane we flash, eeprom, FRAM, SD, w zewnętrznej bazie danych, każde rozwiązanie ma wady i zalety.
Zrób jakikolwiek projekt wysyłający temperaturę po WIFI z domu, a jak to Ci się uda to zaczniesz się martwić o resztę.
Twoje pytania to na razie zbiór pobożnych życzeń, jak byś wszedł na forum samochodowe i zaczął wypytywać jak zrobić auto klasy Bentleya, gdzie wiedza na razie nie styka by ustawić przerzutki w rowerku dla córki - danych nie wrzuca się z Arduino na stronę WWW, tylko do jakiejś bazy danych.
Zacznij kurs Arduino i pisz programy, samym gadaniem i pytaniami nic nie stworzysz, za dwa do 6 miesięcy intensywnej nauki wszytko zacznie się sklejać samo w jakiś obraz.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#9
Okey dzięki za podpowiedzi i zabieram się za zakup sprzętu i jakieś podstawy.
Pozdrawiam!
Fan Page Amatorskich Stacji Meteo
https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości