• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wahania odczytów napięcia z pinów analogowych.
#1
Witajcie wszyscy! Jako zielony w materii Arduino zapytuję, czy to normalne, że przy próbie mierzenia napięć pinami analogowymi, pojawiają się na nich jakieś błądzące tętnienia fałszujące odczyt? Zależy mi na precyzyjnym pomiarze napięć w trzech punktach pomiarowych umiejscowionych na bocznikach prądowych. Mój projekt ma mierzyć napięcia na dwóch bocznikach i wyliczać jaki prąd jest aktualnie dostarczany do szafy z akumulatorami, bądź jest z niej wydatkowany.
Mam w chwili obecnej takie małe urządzonko za 80 zł miernik prądu, ale on nie zbiera danych. A ja chciałbym dane z pomiarów zbierać i zbadać jak wygląda moje zapotrzebowanie na energię w poszczególnych miesiącach i jak się do ma do podaży energii z paneli słonecznych.

Przy pomocy Arduino próbowałem skonstruować taki trzypunktowy woltomierz, a program wyliczałby płynące prądy i archiwizowałby dane. Niestety odczyty są jak z kosmosu. Napięcie 0V jest tylko wtedy gdy zewrze się pin analogowy z masą. Gdy jest on do niczego nie podłączony odczyty wahają się to w górę to w dół. Prądy są stałe. NIe ma tam zasilania sieciowego i nie wiem co jest przyczyną tego szaleństwa. 

Na osłodę powiem wam, że jako zielony pomyślałem o tym, że to arduino jest niedoskonałe i podłączyłem Raspbery pi 3B+ z modułem ADS1115. Jest jednak to samo.

Niech ktoś mądry powie mi co się dzieje i pomoże zrobić z Arduino woltomierz, któremu można ufać.
 
Odpowiedź
#2
Pewnie masz taką sieczkę co nie znaczy że nie da się tego zmierzyć. Poczytaj mój post jak zrobić prosty oscyloskop z arduino i zobaczysz co mierzysz . Wstaw zdjęcia układu .
 
Odpowiedź
#3
Jezeli masz kabel dyndajacu w powietrzu to normalne ze Twoje odczyty beda bladzic, bo kabel robi za antene ktora zbiera zaklocenia, im dluzszy kabel tym wiecej zaklocen. Jesli twierdzisz ze odczyty sa niedokladne podlacz potencjometr i mierz rownoczesnie arduino i woltomierzem, ale wedlug mnie jesli dobrze podlaczyles uklad i nigdzie nie robisz zwarc albo przepiec (Arduino jest na to wrazliwe) to wszystko powinno byc okej. A co do napiecia 0V, to jak skrecisz na maksa potencjometr to spokojnie Ci sie uda otrymac 0V, polecam tez uzywanie funkcji map()
 
Odpowiedź
#4
Odczyty znacznie się poprawiły gdy odłączyłem kabel USB i zasilam Arduino z baterii. Oczywiście dyndający kabel pokazuje 1,15V ale po podłączeniu do GND daje zero bez wzahań na dwóch miejscach po przecinku, a także po podłączeniu do źródła napięcia daje stabilny odczyt. Powiedźcie jak ma być przeliczane napięcie VMax/1024 czy 1023.
w niektórych przykładach biorą 1023 bo liczy się także 0 a w niektórych jest 1024.
 
Odpowiedź
#5
A moze dak dzieje sie dlatego, ze nie masz polaczanych mas zewnetrznego zrodla zasilania i Arduino? Bo tak to wyglada.
1023, bo to jest maksymalnia wartosc jaka mozna uzyskac na 10 bitach. Mozesz miec 0 ale nie mozesz miec 1024
 
Odpowiedź
#6
masy mam podłączone. Odkryłem jednak jak uzyskać dokładne pomiary.
Nie należy używać pomiaru bezwzględnego, czyli pomiędzy pinem analogowym i masą, a należy użyć pomiaru referencyjnego pomiędzy dwoma pinami analogowymi. Wprawdzie z czterech pinów w ads1115 uzyskujemy tylko dwa punkty pomiarowe, ale pomiary są dokładne i nie szaleją.

Idąc tym tropem ustaliłem także co jest przyczyną tych szaleństw. Otóż właśnie masa, która działa jak antena w naszym popapranym świecie pełnym fal radiowych. Pamiętajcie, że mierzymy mikrowolty. Próbowałem umieszczać arduino w różnych miejscach i odczyty się zmieniały. Próbowałem także ekranować i to też przynosiło pozytywne rezultaty.

Reasumując wniosek nasuwa się taki. Przyczyną zakłamania odczytów rzędu kilku mikrowoltów jest szum elektromagnetyczny. Swoją drogą pomyślałem, że można by się pobawić i podpinając mikrowoltomierz do jakiejś cewki z diodą germanową, można by mierzyć siłę nasilenia tła elektromagnetycznego i na przykład zbadać związek tej siły z na przykład wybuchami na słońcu lub wykorzystać jako dodatek do stacji pogodowej. No ale to już inny temat.

W każdym razie przy pomocy ADS 1115 16 bitowego przetwornika można skutecznie mierzyć przepływ dowolnie wielkiego prądu przepływającego przez odpowiednio mocny bocznik mierząc mikronapięcie odkładające się na boczniku. Pomiar z dokładnością do 1/100 Ampera wystarcza by wyliczać z tego ilość energii dostarczanej i wydatkowanej z każdego urządzenia posługującego się prądem stałym.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości