• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyświetlacz LCD brak komunikacji.
#11
(08-05-2020, 16:18)kaczakat napisał(a): Nawet trwałe połączenie lutowanie, ale wykonane niedbale może być powodem nieprawidłowego działania. Był tu w przeciągu miesiąca taki temat.  Trzeba używać topnika, odpowiedniej temeratury, dobre luty to nie kulka przylepiona z jednej strony, pin ma być zalany naokoło, powierzchnia wklęsła i błyszcząca, grzanie krótkie i pewne. Pokaż fotki co tam napichciłeś.
Jak to połączyłeś na kabelki to tym bardziej, czasami wystarcza jeden uszkodzony. Trzeba wszystkie rozpiąć, schować do pudła obok i użyć całego innego zestawu.
Jak wszystko zawodzi to bierzesz inne UNO, potem inny LCD. No niestety jak masz po 1 szt. to kłopot.
Lepszym narzędziem jest tu jakiś analizator logiczny SALEAE za parę dyszek w klonie na Allegro. Podłączasz pod wszystkie piny, resetujesz Arduino, włączasz nagrywanie stanów przez 30s  i patrzysz co dociera na piny LCD.
Sprawdzałem na innej płytce, co prawda tej samej generacji. Patrzyłem też inny wyświetlacz i jest to samo. A co do lutowania to jeszcze nie lutowałem.
 
Odpowiedź
#12
Pokaz źródło biblioteki, są rożne biblioteki a taka sama nazwa mogą się różnic bo jak dla mnie deklaracja jest jakaś nietypowa i nie widziałem takiej biblioteki jeszcze...
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#13
Zacząłem korzystać z https://create.arduino.cc/editor , gdy nie działało mi lokalnie.
 
Odpowiedź
#14
(08-05-2020, 16:39)damian4060 napisał(a):
(08-05-2020, 16:23)Agregacik napisał(a):
(08-05-2020, 15:57)damian4060 napisał(a): Regulacja działa na maksa pokazuje 2 wiersze prostokoątów
To ustaw aby był widoczny tylko pierwszy wiersz.
Adres po I2C sprawdziłeś jaki ma, 0x27 czy inny.
Zmiana kontrastu nie pomaga, a adres  jest 0x27, spradzałem.
A czy UNO potrafi zamigać diodą. Może ono jest felerne.
 
Odpowiedź
#15
Potrafi. Tak w ogóle sprawdzałem wyświetlacz na obu płytkach.
 
Odpowiedź
#16
Uszkodzenia fabryczne płytek Arduino i LCD zdarzają się rzadko, jeśli masz dwa różne zestawy i nie działają to raczej twoja wina. Jak używasz konwertera I2C to go przylutuj, nie zadziała wciśnięty w piny LCD. Jak podłączasz różne płytki to odwróć wszystko do góry nogami, zdemontuj, użyj innych kabli, po odwróceniu LCD o 180o zbuduj układ od nowa, zmień stykówkę, użyj pól z drugiej strony, możesz sobie zrobić nawet dzień czy dwa przerwy, bo jak się zafiksowałeś na jakimś błędzie to będziesz go w kółko powielał.
 
Odpowiedź
#17
Użyj przykładu z pliku biblioteki wyświetlacza, którą używasz. No ale jak Ci się kompiluje to powinno być ok.
Brak pomysłów, u mnie się kompiluje i wyświetla prawidłowo Twój przykład z I2C.
Może tylko złe podłączenie "konwertera" do wyświetlacza.
Sprawdź przejścia miernikiem "brzęczykiem", pomiędzy "konwerterem" a wyświetlaczem.
 
Odpowiedź
#18
(08-05-2020, 18:48)kaczakat napisał(a): Uszkodzenia fabryczne płytek Arduino i LCD zdarzają się rzadko, jeśli masz dwa różne zestawy i nie działają to raczej twoja wina. Jak używasz konwertera I2C to go przylutuj, nie zadziała wciśnięty w piny LCD. Jak podłączasz różne płytki to odwróć wszystko do góry nogami, zdemontuj, użyj innych kabli, po odwróceniu LCD o 180o zbuduj układ od nowa, zmień stykówkę, użyj pól z drugiej strony, możesz sobie zrobić nawet dzień czy dwa przerwy, bo jak się zafiksowałeś na jakimś błędzie to będziesz go w kółko powielał.
Spróbuje tak jak mówisz jeszcze przylutować, ale nie wiem czy to coś zmieni. A co do zmian w konfiguracji to zmieniałem wielokrotnie podejście.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości