• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie promini z BCM2
#1
Witam szanownych forumowiczów!

Jak to zwykle bywa,  człowiek coś zobaczy, zwariuje i zapragnie mieć... Tak było i w tym przypadku. Wraz z pojawieniem się najnowszego modelu Audi A6 w grudniu 2018 r. utkwił mi w głowie 'spektakl świetlny' jaki się odbywa po otwarciu owego auta. 
No i stało się. Program napisany, wgrany, wszystko polutowane, lampy posklejane. Jestem dumnym posiadaczem starego modelu A6 C7 przed liftem z dynamicznymi kierunkowskazami i pozycjami ze spektaklem świetlnym.

https://youtu.be/J5Lyk7DrPoE

Jestem zadowolony, wszystko działa ładnie, pięknie, cacy... ale TYLKO na stole.

Po podłączeniu do samochodu na płytce zapala się dioda czerwona 'power' natomiast układ nie wykonuje programu.

Kierunkowskazy dostają z BCM-a 12V i wszystko działa jak należy natomiast pozycja dostarcza 4,6V i nic się nie dzieje.
Układ zasilam przez pin RAW. Promini w wersji 5V - nie działa. Wymieniłem na wersję 3,3V - zasilanie do RAW - nie działa. Zastosowałem StepDown napięcia na 3,3V i nic. StepUp na 12V podpięty do RAW w  wersji 3,3V oraz w 5V i też lipa.
Bezpośrednio pod akumulator - Wersja 3,3V działa! Wersja 5V działa!

Cóż, pomijając kwestie legalności tego pomysłu, homologacji lamp itd, itp.... pytam jako laik: co z tym prądem jest nie tak, że arduino 'stoi' w miejscu?
Wiem, że można podciągnąć dodatkowe zasilanie do lamp sterowane np przekaźnikiem, ale chciałbym zrobić te lampy na zasadzie plug'n'play.

W samej lampie znajduje się dość rozbudowana elektronika więc naszła mnie taka myśl, że może to 4,6V co pokazuje miernik to nie jest po prostu zasilanie, ale może jest to jakiś sygnał cyfrowy i przy okazji zasilania idą tam jeszcze jakieś dane cyfrowe. Oryginalna elektronika sobie z tym radzi natomiast Arduino jest jakby nie w temacie..

Jeśli ktoś widzi oczami wyobraźni jakieś rozwiązanie tematu bardzo proszę o wyrozumiałość i instrukcje dla chłopa który potrafi wymienić koło w TIRze. Żaden ze mnie programista ani elektronik ?
 
Odpowiedź
#2
Multimetrem nie zmierzysz jeśli to jest sygnał cyfrowy. Może być też tak, że prąd jest ograniczony dopóki nie zostanie nawiązana komunikacja, popularnie jest to CAN. W nowych autkach jest przecież nawet diagnostyka, czy jest prawidłowy pobór prądu żarówki, jak nie ma to jest info na desce dla kierowcy.
To taka hipoteza, nie bawiłem się w przeróbki w autach. U mnie jest to po prostu 12V - świeci, nie ma to nie świeci.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Witam!

Problem rozwiązany. Z pomocą przyszedł stabilizator napięcia L7805CV + dwa kondestry.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#4
Witam ponownie!

Teraz pytanie nieco nie w w/w temacie ale zbyt banalne by otwierać nowy wątek. Wszystko przez to, że zamówiłem nieprawidłowe przełączniki (a raczej przyciski).
Chciałem nieco zmodyfikować swój projekt i dołożyć przełącznik by po podaniu masy na któreś z wyjść w prominiu wykonał się inny program. Tzn, ma być tak: normalnie moje lampy robią swoją "błyskotekę" ale gdy wcisnę guziczek świecą jak oryginał. Wszystko bym ogarnął ale niestety zamówiłem przycisk, a nie przełącznik. I tu leżę...

Pytanie zatem brzmi: Czy arduino (pro mini) zapamięta po wyłączeniu zasilania, że na zdefiniowane wyjście była podana masa i po ponownym włączeniu zasilania wykona drugi z programów a nie program główny? Czy może prościej odesłać te przyciski i zamówić przełączniki?

Pozdrawiam
Tomasz
 
Odpowiedź
#5
Możesz zapamiętać stan przycisku w EEPROM. Jak chcesz się tego nauczyć to jest pełno przykładów, a jak Ci się nie chce to prościej odesłać.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
Szukam, kręcę się w kółko aż momentami zapominam czego szukam.... Cóż, stary łeb widać tak ma....  Mógłbyś mnie kolego nakierować na jakiś poradnik?
 
Odpowiedź
#7
Przykłady użycia wielu funkcji EEPROM masz standardowo w Arduino, wystarczy wybrać np. eeprom_update.
Na pierwsze próby używaj funkcji do eeprom tylko w setup, tak by nie zrobić masowego zapisu do jednej komórki w loop, żywotność jest zaledwie ~100000x.
W Google też jest sporo, np. https://elektronika327.blogspot.com/2015...eprom.html.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Teraz spróbuję coś z tego zrozumieć Smile

3majcie kciuki Smile
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości