• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zawieszający się program
#1
Witam,

Mam problem z wykonanym projektem. Jestem w trakcie budowania sterownika do pieca CO. Większość programu już za mną, oczywiście to pierwsza wersja i w przyszłości będzie rozbudowany. Na etapie jaki mam obecnie chciałem przetestować jak program będzie reagował w trakcie pracy kontrolując tylko pompę. Algorytm sterujący to tylko test, a nie finalny. I sytuacja wygląda następująco, Na biurku przy laptopie jak zaprogramowałem i testowałem było wszystko okej. Problem występuje jak zamontuje sterownik przy piecu i podłącze pompę. Program się uruchomi, steruje pompą, i po jakimś czasie zawiesza się, nic nie można zmienić, menu na ekranie nie reaguje, nic kompletnie. Nie sądzę by to był problem w programie bo na biurku działał bez zarzutów. Może to wina jakiś zakłóceń ? W załączniku jest schemat blokowy jak mam zrobione zasilanie. Pomyślałem by może wydzielić osobne zasilanie do przekaźników, ale dziś odłączyłem przekaźniki i tak efekt był taki sam. Myślałem też by dodać kondensatory filtrujące, filtry ferrytowe, ekranować arduino, może przewody 230v do przekaznika idzie za blisko przewodu one-wire. Co o tym sądzicie? Kończą mi się już pomysły.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Pokazałeś jak podłączyłeś do modułów zasilanie.
Pokaż jak to wszystko się ze sobą komunikuje czyli jak podłączone są moduły między sobą.
Po Twoim opisie przypuszczam tak jak Ty, że to może być kwestia jakiś zakłóceń.
Może np. nie podciągnąłeś jakiegoś wejścia rezystorem do zasilania...

Pokaż schemat połączeń to dalej będziemy myśleć.

Pozdr.
ANT
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#3
No właśnie żadnego sygnałowego nie podciągałem rezystorem, sądziłem że nie będzie takiej potrzeby. Z modułu przekaźników, LCD, są bezpośrednio podłączone pod Arduino. przekaźniki posiadają diody by zniwelować prąd wsteczny. Jedynie co to czujniki DS18B20 podciągałem rezystorem, tak jak zaleca producent.
 
Odpowiedź
#4
Jeżeli na stole Ci działa a w układzie docelowym jest coś nie tak, to prawdopodobnie gdzieś się pojawia zakłócenie w elektronice.
Bez schematu połączeń trudno coś wywnioskować gdzie może być przyczyna.
Wrzuć schemat to będzie łatwiej Ci pomóc...
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#5
Troche dziś zabiegany jestem ale opisze co i jak w arduino mam tak A4 - LCD SCL, A5- LCD SDA, D02 - Enkoder SW, D03 - Enkoder DT, D04 - Enkoder CLK, D05 - Buzzer(+), D08 - Dwa czujniki one-wire, D09-D12 - Przekaźniki sygnałowe, Zasilanie podane na gniazdo 5V nie na Vin, ponieważ miałem problem z układem. Zasilanie lcd, przekaźników, enkodera, czujników, arduino podpiete razem pod przetwornice, rezystory jakie użyłem to do buzzera oraz tych czujników. Arduino, przekazniki, przetwornica zamkniete są w skrzynce platkowej, lcd z enkoderem w osobnej puszce jakieś 10m od urządzenia, połączone skrętką. Do skrzynki z arduino wchodzi przewód elektryczny do przekaźnika.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości