• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zawieszanie się podczas podania napięcia
#1
Cześć, może jest ktoś z was który podpowie co mam sprawdzić, otóż mam program który steruje dwoma trójfazowymi silnikami (dwa podnośniki) wykorzystuje do tego moduł 4 kanałowy przekaźników z optoizolacją (załączane stanem niskim, zamówiłem już moduł załączany stanem wysokim bo potrafi zrobić zwarcie w różnych sytuacjach)  sterowanie odbywa się za pomocą dwóch przycisków góra  załącza przekaźnik 1 i 3 i dół załącza przekaźnik 2 i 4 na to wszystko dochodzi odczyt z dwóch czujników analogowych o położeniu podnośników które wykorzystuje do "auto poziomowania" program mam napisany tak aby sprawdzał różne stany wyjść i nie pozwalał na jazdę w przeciwnym kierunku oraz delay po odpuszczeniu przyciski na zatrzymanie silników.  Program "na sucho" działa perfekcyjnie auto poziomowanie działa tak jak należy cały program też problem zaczyna się kiedy podłączę pod przekaźniki 230v i zacznę sterować stycznikami od silników wtedy program czasami sie zawiesi i przekaźniki pozostają włączone (wtedy trzeba wyłączać awaryjnie i resetować arduino)  lub np po sekundzie, dwóch odpuszczą raz nawet nagle na kompie komunikat (jak miałem arduino podłączone bo to w fazie testowej) "nie rozpoznano urządzenia usb". Docelowo sterownik będzie na oddzielnej płytce pcb z własnym mikrokontrolerem.  Poniżej link do kodu może ktoś coś podpowie jak to ogarnąć bo to uciążliwe, można coś uszkodzić, nie powinno tak się dziać. Pozdrawiam
https://pastebin.com/xuNV80aT
 
Odpowiedź
#2
Przekaźnik najprawdopodobniej sieją zakłócenia, może ktoś wie jak to ogarnąć? Przekaźnik mają przed diody zenera i optoizolatory.
 
Odpowiedź
#3
schemat daj
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#4
(24-10-2021, 12:26)Jarewa0606 napisał(a): schemat daj
Sorki ale nie mam jeszcze zrobione, a nie mam możliwości teraz narysować. Tam są 4 wyjścia cyfrowe z ardu które trafiają na oryginalny moduł z 4 przekaźnikami z optoizolacją i diodami zenera i jedno wyjście dodatkowo na buzer dwa wejścia analogowe z czujników i dwa wejścia cyfrowe na przyciski nic więcej chyba tyle idzie sobie wyobrazić. Po wytestowaniu układu zrobię schemat i pcb pod mikrokontroler.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości