• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zegar RTC PCF8563 lub inne zasilanie z baterii. Czy są takie dostępne?
#1
Witam
Panowie chce podłączyć zegar do Attiny proc mam uspany na 1uA. Chciałbym, żeby o dokładnej godz coś robił ale był zasilany z baterii. Czy są takie opcje dostępne bo nic nie mogę znaleźć. Nawet jakieś inne programatory czasowe.
Czy taki zegar mogę zasilać z baterii i uzyskam na nim pobór tak jak piszą 0.25uA? Czy to tylko jest pobór jak w innych RTC pod Arduino podtrzymania baterii, a reszta płyty pobiera większy prąd?
Cały układ chcę zasilać z baterii i żeby włączał coś o dokładnej godz.

3,27 zł  35%OFF | PCF8563 PCF8563T 8563 moduł moduł zegarowy moduł RTC dla Arduino (bez baterii)

https://a.aliexpress.com/_EJK6RZh
 
Odpowiedź
#2
Na module, który pokazałeś, są dwie diody. Prawdopodobnie 1N4148.
Mają one zadanie zasilić PCF. Jak podłączysz zasilanie do Vcc, to PCF jest zasilany z Vcc, a jak odłączysz, to jest zasilany z baterii umieszczonej w koszyczku.
Jak w koszyczku masz nową baterię, to powinno prądu starczyć na parę lat. Oczywiście, gdy włączysz komunikację i przerwanie to ten czas się skróci, ale spokojnie możesz połączyć się z prockiem bez zasilania z baterii uC.
No a wybudzanie to chyba wiesz: ustawiasz alarm i wyjście INT zegara do wejścia INT uC.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Tak dokładnie diody takie jak piszesz zaglądałem do dokumentacji.
Tak będę zasilał go z VCC na jednym zasilaniu z procem jest na tyle wygodny za ma spory zakres napięć, bateria mi nie potrzebna.
Czyli jak proc będzie spał to wtedy przezI2C nic nie pobiera zegar śpi 0.25uA, a jak wybudze to wtedy pobór prądu robi co trzeba i spać?
 
Odpowiedź
#4
0.25uA jest napisane w opisie chipa, więc dla całej płytki to będzie raczej więcej, może niewiele bo tam dużo elementów nie ma, ale więcej. Jak mu jeszcze włączysz sygnał 1Hz to też więcej.
Nie wiem jak usypiasz Attiny, typowo AVR może się wybudzić od WDT co 8s max. Wtedy zużycie jest w okolicach 1uA. Przy uśpieniu z wybudzeniem od INT to jest ze 150nA - Attiny85 przy 3V Vcc.
Trzeba się zdecydować czy lepiej mieć ten 1Hz i dokładny pomiar 3600s, czy użyć wewnętrznego WDT do pomiaru czasu, choć mniej dokładnie. Gdy uC będzie się budził częściej, to średnie zużycie prądu będzie większe - 1s vs 8s.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
kaczakat używam Attiny seria 2, 3224 procesor ma wbudowane RTC dzielnik preskalera ustawiam w różnych dzielnikach czasowych mogę go wybudzać co godz lub 5dni problem w tym że RTC tam nie działa dokładnie z biegiem czasu timer się rozjeżdża fakt że tam nie stosuje zew kwarcu korzystam z wbudowanego ale dokładności takiej się nie uzyska.
Jest jeszcze rejestr RTC PIT który można ustawić do 32Hz
Jeśli chodzi o spanie to bez włączonego RTC 100nA z włączonym RTC około 1uA.
Dlatego myślałem o zewnątrzym RTC ponieważ zależy mi na dokładnym czasie.
To fajnie to dobra informacja, że prąd znacznie się tak nie podwyższy.
Muszę zobaczyć biblioteke do pcf8563 żeby wprowadzić te przerwanie INT z zegara pod Attiny.
 
Odpowiedź
#6
Zegar jest tak dokładny jak kwarc i ewentualna kompensacja temperatury, złącza do kwarcu zegarkowego są, tak tylko mówię. A poza tym jak ten wewnętrzny ma przewidywalny rozjazd to pewnie da się to skalibrować, albo powiązać to z temperatura otoczenia jeśli raz przyspiesza, a raz zwalnia?
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
(15-10-2022, 19:07)kaczakat napisał(a): Zegar jest tak dokładny jak kwarc i ewentualna kompensacja temperatury, złącza do kwarcu zegarkowego są, tak tylko mówię. A poza tym jak ten wewnętrzny ma przewidywalny rozjazd to pewnie da się to skalibrować, albo powiązać to z temperatura otoczenia jeśli raz przyspiesza, a raz zwalnia?
Z arkusza danych ATtiny zdałem sobie sprawę, że istnieją dwa możliwe sposoby wykorzystania w tej aplikacji urządzenia peryferyjnego ATtiny Real-Time Clock z serii 2. Może działać jako licznik czasu rzeczywistego, utrzymując 16-bitową liczbę sekund, które upłynęły w rejestrze RTC CNT, podczas gdy procesor pozostaje w stanie uśpienia. Alternatywnie może działać jako (PIT), generując przerwanie, aby obudzić procesor na krótko co sekundę i zwiększyć zmienną, aby zliczyć liczbę sekund.
Teoretycznie podejście CNT powinno dawać nieco mniejsze zużycie energii, ponieważ procesor musi być wybudzony tylko wtedy, gdy wyświetlasz czas, ale nie mogłem go uruchomić; rejestr CNT nie wydawał się zwiększać, gdy procesor spał.Jednak zastosowanie rejestru PIT zadziałało idealnie, a różnica w zużyciu energii jest prawdopodobnie minimalna. Próbowałem z kalibracja, ale jak narazie nie ma takiej dokładonosci jaką chciałem uzyskać.
Nie miałem okazji stosować wczesniej tych zew RTC, ale spróbuję zamówić i spr jak to będzię działać skoro tam jest tak mały prąd.
W bibliotece jeśli ustawie rtc.setAlarm(podanie czasu); po uzuskaniu czasu na pinie INT pojawi się sygnał który będe mógł wysterować na przerwanie procka?
 
Odpowiedź
#8
Nie mam ani tego Attiny, ani RTC by to sprawdzić, z opisu RTC alarmu i timera tak to wygląda, podciągasz pin INT0 do VCC np. 10k, łączysz z INT RTC, RTC okresowo daje niski stan wybudzając uC.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#9
ok dzięki RTC zamówione będe próbował.
Jeśli będziesz zainteresowany to mogę ci wysłać Big Grin . Procek ciekawy wbudowany RTC , 12 bitowym ADC i flash 32kB, spanie ponieżej 1uA i wiele innych.
 
Odpowiedź
#10
Spoko, zobaczymy jak Ci się sytuacja rozwinie, procek jest nowy, a ja i tak bazuję głównie na szczęściu w zadawaniu pytań do Google, przez jego unikatowość może tu tego braknąć.
W PDF jest wzmianka o tym, że ten wewnętrzny rezonator RTC zapewnia niski pobór prądu kosztem dokładności, więc może kwarc zegarkowy zmieniłby to do zadowalającego poziomu. Ale nie dowiesz się jeśli nie spróbujesz.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości