• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykorzystanie kabla zasilającego 12V do transmisji ?
#11
Czytałem, chodziło mi tylko o to, że jak zastosujesz konwerter poziomów logicznych to nie zadziała. Na Arduino generujesz sygnał 0-5V, na szynie za pierwszym konwerterem musiałbyś mieć 0-12V, by potem w konwerterze w kolejce z powrotem uzyskać 0-5V. Na razie kolejkami się nie bawię, ale gdybym miał to wymyślić to musiałby to być jako składanie dwóch napięć, nadajnik dodaje np. 2V do stałego sygnału 12V, a odbiornik z powrotem odcina 12V i mierzy poziom 0-2V jako 0 i 1 czy tam mierząc odległości między tymi pikami. W tym sensie jest to AC.  Zwykły konwerter widziałby to jako napięcia w okolicach 5V, czyli ciągle ten sam poziom logiczny.  Słyszałem, że jest komunikacja cyfrowa i stąd znalezienie DCC, tu robi to Serial Booster z jednej strony, a od strony odbiorników pewnie jakiś układ. Przeglądałem jednak DCC na Allegro i w sklepach modelarskich. Ceny kosmiczne, jak nie masz 20 tysięcy na hobby to umiejętność programowania i lutowania układów sporo pomoże - centralki po kilkanaście setek, pojedyncze moduły od 100-500zł.  Przynajmniej jakieś proste zestawy H0 z/bez DCC to różnica między 600 a 2000+. Arduino to niekoniecznie płytki Arduino, fakt, że są tanie, ale najlepsze jest baza użytkowników i gotowce. W bibliotekach znalazłem 4 do DCC, również takie do działania na attiny85 (pewnie super dla odbiornika) i ESP8266/ESP32 - może być na sterownik główny. BT może być dobry by od czegoś zacząć, pisałeś o 2 Arduino i to jest proste połączenie by sterować jedną lokomotywą. Jak wstawisz na tory 30 ESP z aktywnym WIFI to będzie niezłe sianie, każdy szarpie prądem do 300mA pikami po 200mA.
Jak chcesz skorzystać z AVR C i projektów RMIKEU (czyli nasz forumowy pan ES2) to pogadaj czy udostępnia schematy, źródła/wsady, bo stronka ma swoje lata, wygląda na porzuconą  i sporo tam nie działa. A tu stronka jednej z bibliotek DCC dla Arduino: https://mrrwa.org/ .
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Wykorzystanie kabla zasilającego 12V do transmisji ? - przez kaczakat - 21-01-2019, 16:20

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości