• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykorzystanie kabla zasilającego 12V do transmisji ?
#14
(21-01-2019, 17:28)error105 napisał(a): pytam bo nie wiem jak puścić modulowany sygnał szyna by jednocześnie zasilalo.
Dlaczego usilnie chcesz wynaleźć koło na nowo? Ściągnij schematy, rysunki płytek, programy z AVT lub http://kolejki.prv.pl/. Zobacz jak prosto to jest zrobione. Centralka i stacja może być na jednym uC. Taka wersję też znajdziesz na stronach o których pisałem. Na początek wystarczy (4 loki, bez kompa, niewygodne sterowanie). Później zrób osobno booster. Najprostsza wersja to po prostu mostek H. Bardziej rozbudowana pozwala odczytywać informacje z toru programującego i ma inne udogodnienia. Do tego centralka z S-88 + (niekoniecznie) interfejs do komputera. Potrzebne sa manipulatory. Jest nowsza wersja softu na stronie PACO z obsługą F13..F20. Prace nad fajnym manipulatorem, z enkoderem, LCD 4x20 przerwałem, bo nie ma sponsora.
Schematy dekoderów, różnej maści i rodzaju masz. Zaletą DCC jest to, że możesz kupić manipulator od ROCO lub LENZ i będzie działać z samodzielnie zbudowanym systemem. Sprawdziłem to w praktyce. Podobnie dekodery. Jam masz miejsce w loku zmontujesz sam, jak miejsca mało wstawisz kupny.
Jak zrobisz swój sposób transmisji, skazany jesteś tylko i wyłącznie na swoje urządzenia. Popatrz na daty na moich PCB, na stronach PACO i oszacuj ile czasu projekty były opracowywane. Nie był to miesiąc, nie był to rok. Masz kilka lat aby zrealizować swoje marzenia? Na dodatek niekompatybilne z czymkolwiek? Nie prościej wziąć gotowe opracowanie? Jak jakaś chcesz dodać jakąś funkcję masz źródła. Przy okazji nauczysz się ASM PIC-ów.
W odbiornikach zapomnij o Arduino ESP itp. To musi być małe i pobierać mało prądu.

Chcesz się bawić tworzyć samemu, ok. Jaki masz sprzęt?
Jaki oscyloskop, analizator logiczny, zasilacz laboratoryjny? Podaj nazwy i kluczowe parametry. Od tego zależy jaka drogę najlepiej wybrać.


PS
Jeśli nadal chcesz wyważać otwarte drzwi i tworzyć swój niestandardowy standard, sprawdź jak rozwiązano w telefonii analogowej czy domofonach dwużyłowych zasilanie i rozmowę. Jest to jakaś koncepcja ale prądy tam są nie duże. ISDN może naprowadzić już na lepsze rozwiązania. DSL też jest wskazówką. W każdym razie, pchasz się w w filtry LC, częstotliwości setek kHz czy nawet MHz.

W DCC masz ok 10kHz, bez LC. Część elementów systemu może być kupiona. Np używany (w oryginalnym opakowaniu) booster i manipulator, który jednocześnie jest centralka oraz zestaw torów i zasilacz firmy ROCO kupiłem za 200zł. Dekoder kupisz za ok 80zł. Mając na czym próbować budujesz swój dekoder trakcji. Wiesz, że reszta działa poprawnie. Jak sam budujesz wszystko i coś nie działa, nie wiesz gdzie szukać błędu w sofcie. Jak masz problem z miniaturyzacją budujesz dekoder akcesori. Później dobrą centralkę, lepszy mocniejszy booster. Kupiony zestaw i tak się przyda, choćby do testowania poza makieta czy konfigurowania dekoderów. Mam 3 centralki, 3 boostery, 7 lub 8 manipulatorów, niezliczoną liczbę dekoderów. Kupny mam jeden zestaw ROCO, kilkanaście dekoderów trakcji, głównie z dźwiękiem i miniaturowe. Reszta samoróby opisane w EP.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Wykorzystanie kabla zasilającego 12V do transmisji ? - przez es2 - 21-01-2019, 17:46

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości