• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak mierzyć napięcie zasilania w Arduino?
#1
Witam,
Po głowie chodzi mi projekt aby zbudować kilka czujników pomiaru wilgotności ziemi, aby sprawdzać, czy trzeba podlać trawnik, czy nie. Chciałbym aby czujniki były bezprzewodowe i komunikowały się po Wi-Fi dzięki ESP8266 i np. co 6 godzin wysyłały wynik pomiaru do „serwera”, który podejmie decyzję o podlewaniu. W przerwach pomiędzy pomiarami chciałbym wprowadzać ESP8266 w tryb „deep sleep” aby ograniczyć pobór prądu. Zasilanie czujników chciałbym realizować przy użyciu akumulatora NCR18650B umieszczonego w tzw. „battery shield V3”. Chciałbym również np. co 6 godzin, przy okazji pomiaru wilgotności zmierzyć poziom naładowania/rozładowania akumulatora, aby wiedzieć, czy trzeba doładować dany czujnik i tu potrzebuję opinii. Pomysł mam taki:
- z „battery shield V3” mogę wyprowadzić napięcie, które podaje sam akumulator (nie z wyjścia modułu),
- następnie mogę je podać na dzielnik napięcia 100k / 10k i z wyjścia dzielnika do Arduino Pin A0, aby zmierzyć napięcie - jego spadek.
Nie wiem, czy taka konstrukcja to dobry pomysł, może są jakieś ciekawsze.
Zastanawiam się, czy pobór prądu z akumulatora (około 33mA) do pomiaru napięcia odbywa się w trybie ciągłym, czy tylko przy odczycie z pinu A0?
Co myślicie o takim rozwiązaniu? A może są lepsze pomysły aby nie trzeba było biegać do czujników raz w tygodniu, ale tylko wtedy, kiedy akumulator będzie bliski odcięcia zasilania?
 
Pozdrawiam
 
Irek
 
Odpowiedź
#2
Kolego dzielnik napięcia masz 1/10 taki to jak mierzysz napięcie mniejsze od 30 wolt. Zastosuj 1/2 np dwa oporniki 10k.
wtedy masz do 6 wolt.poza tym pomiary możesz robić częściej np co minutę jak ci się zmieni pomiar wtedy układ wifi uruchamiasz wysyłasz informację i się wyłącza.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości