• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MH-Tiny
#1
Witam posiada ktoś może dostęp lub link do schematu płytki MH-Tiny ?
Potrzebowałbym ograniczyć pobór prądu przez moduł i chciałbym zasilać z 3,3 V i zmniejszyć taktowanie.
Testował ktoś może? Można obniżyć zasilanie tego modułu, ewentualnie wymienić stabilizator?
Pozdrawiam.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Attiny88 możesz zasilić z napięcia 5.5V do 1.8V (max 4MHz), zamiast wymieniać stabilizator po prostu go usuwasz, zasilasz z baterii to tak ją dobierz by miała zakres używania w tym zakresie, np. 3x paluszek AA, czy akumulator 18650 4.2V. Usuwasz ledy, rezygnujesz z USB, programujesz programatorem ISP, przestawiasz na wewnętrzny oscylator 4MHz - jest gotowe ustawienie do wgrania w AttinyCore.
USB jest emulowane, nie zadziała z innym zegarem niż kwarc 16MHz.
Sam uC zwykle nie jest używalny, jak do niego podłączysz np. czujnik DS18B20 czy ekranik Oled to one przestaną działać szybciej, w okolicach 2.5V, ale to sobie mierzysz napięcie Vcc w odniesieniu do napięcia wewnętrznego 1.1V i jak spadnie poniżej progu zadziałania to usypiasz go na wieki i tyle. Możesz nawet dodać pożegnalnego led, że jak go zresetujesz i zmierzy poniżej np. 2.5V to Ci mignie 5x czerwonym ledem i znowu się uśpi.
 
Odpowiedź
#3
Dzięki za informacje.
Chciałbym przesyłać jedynie informacje przez Software Serial z MH-Tiny do nadajnika 433Mhz - hc-12 .
Zasilanie było by bateryjne - stąd wskazany niski pobór prądu.
Komunikacja będzie poprawnie pracowała przy obniżonym zasilaniu i zmniejszonej częstotliwości?
Trzeba będzie zapewne dobrać prędkość transmisji dla niższej częstotliwości taktowania.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#4
Moduły radiowe są zwykle na 3.3V, niektóre tolerują 5V na pinach IO. To już musisz sobie konkretny moduł przetestować jak on jest zbudowany, bo może mieć na płytce stabilizator 5V->3.3V i takiego już z akumulatorka 4V nie zasilisz poprawnie, a przynajmniej nie do ostatniej kropli energii zgromadzonej w aku, musiałby być jakiś specjalnie dobrany ultra low drop. Jak jest znowu na 3.3V to nie można mu swobodnie jak Attiny podać zasilania w szerokim zakresie 1.8-5V, bo zwykle mają ograniczenie 3-3.6V.
https://abc-rc.pl/pl/products/modul-radi...query_id=1 Tu jest taki z opisem zasilania 3.2-5V, więc ma jakiś regulator napięcia low drop, nie wykorzystasz pełnej pojemności akumulatorka 18650, ani trzech AA, ale będzie całkiem niezły zakres, większość pojemności jest w zakresie 3.2-4.2V, a poniżej 3V to napięcie leci już bardzo szybko do odcięcia 2.5V.
Są jeszcze akumulatorki wielkości paluszka AA idealne do urządzeń 3.3V, LiFePO4 o napięciu max naładowania 3.6V i rozładowują się do 2V, a w datasheet SI4463 jest podany zakres zasilania 1.8-3.8V, więc jakby w module trochę pogrzebać i wywalić stabilizator, to nie byłoby strat przetwarzania napięcia.
 
Odpowiedź
#5
MH-Tiny + HC-12 wpięte razem miały pobór prądu ok. 40mA. Przypuszczam, że większość to właśnie MH-Tiny.
Spróbuję najpierw usunąć stabilizator z MH -Tiny i zobaczę jak to będzie wyglądać.
Mam tez zamówione moduły Pro-mini 5V, 16 Mhz i 3,3 V , 8Mhz. Jak dotrą, porównam z MH-Tiny.
 
Odpowiedź
#6
Sprawdź sobie działanie bez HC12 zanim usuniesz stabilizator, ja właśnie używałem PRO MINI, biorąc pod uwagę cenę to nie widzę sensu kupowania MH -Tiny, szał z cenami Atmega minął i moduły różni ze 3zł, ale jednak ma 4x więcej ram/flash i sprzętowy UART, po usunięciu led i zasilaniu wprost na uC stabilizator nic nie pobierał, a płytkę dało się uśpić w power down z poborem rzędu 200nA. Jakby jeden dało się w locie przestawiać na rezonator w kHz i musiałby pracować cały czas na nasłuchu to może tiny pobierałby mniej prądu, tego to żaden AVR z tej rodziny nie zrobi, ale jak to jest jakiś pilot to więcej MHz pozwoli nadać komunikat szybciej i wrócić do uśpienia, w którym oba uC pobierają tyle samo.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości