• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt - bramki do pomiaru czasu
#1
Witam serdecznie,

Zacznę od tego, że jest to mój pierwszy projekt z arduino (a więc pierwszy post tutaj), dlatego proszę o wyrozumiałość. Być może źle przeszukałem zasoby internetowe, dlatego jeżeli znacie już coś takiego, proszę o linki.

Kiedyś biegałem trochę bardziej, niż amatorsko. Na treningi trener przynosił od czasu do czasu urządzenie, które nazywaliśmy "diabełkami" - były to 2 umieszczone na stojakach pudełeczka (fotocele?) w dwóch kompletach oraz odbiornik z wyświetlaczem. Pudełeczka miały to do siebie, że kiedy były na siebie skierowane, a ktoś przeciął światło, urządzenie zaczynało mierzyć czas. Po przecięciu drugiego światła na wyświetlaczu pojawiał się wynik.
Chciałbym skonstruować podobne urządzenie. Schemat działania na obrazku w załączniku.

Jeśli chodzi o część związaną z programowaniem, to nie będę miał z tym problemów, natomiast elektronik oraz znawca czujników do arduino ze mnie żaden, dlatego proszę Was o pomoc. Mam kilka pytań związanych z układem.
Zacznę od punktów pomiarowych:
1. Co polecilibyście, żeby je wykonać? Zastanawiałem się nad kilkoma opcjami:
a) czujnik odległości - wtedy w punkcie pomiaru sprzęt będzie rozstawiony tylko po jednej stronie. Zrobiłem testy na czujniku HC-SR04 i taki załatwia sprawę. Jednak problem pojawiłby się podczas bezprzewodowej komunikacji z arduino, ponieważ do jego działania wymagana jest komunikacja dwustronna.
b) czujnik przecięcia wiązki IR - sprawa wydaje się prosta, jednak najpopularniejszy czujnik, który znajduję przez google to ten: https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/30...-3-mm.html. Działa na odległość 25cm, co jest niewystarczające w tym przypadku (potrzebuję około 2m).
Znalazłem jeszcze coś takiego: http://sklep.neplus.pl/p113,ne086-barier...kowym.html, jednak nie wiem, czy poradzę sobie z zamontowaniem (nie widzę żadnej dokumentacji, a jak już wspomniałem, elektronik ze mnie żaden)
c) zrobienie czegoś swojego - fotorezystor/fototranzystor oraz wskaźnik laserowy? Czy to w praktyce będzie działać? Zakładając, że komponenty będą umieszczone na stojakach na pewnej wysokości (około 1m), czy nie będzie problemu z wycelowaniem?

Układ zasilałbym bateriami.

2. Komunikacja z arduino. No właśnie, co w tej sprawie polecacie? Punkty pomiarowe będą umieszczone od siebie w odległości max 50m, zatem stacja odbiorcza z arduino byłaby również nie dalej, niż 50m od każdego z punktów. W praktyce będzie to zapewne 20m między stacjami oraz może 30m od dalszego punktu pomiarowego. I teraz, jakby się sprawdził tutaj komponent:
a) Moduł radiowy nadajnik FS100A + odbiornik 433 MHz. Teoretyczny zasięg to 100m, natomiast wyczytałem gdzieś, że w rzeczywistości jest dużo gorzej. Nie zdążyłem jeszcze zgłębić tematu, ale rozumiem, że umieściłbym po nadajniku w każdym z punktów pomiarowych oraz 1 odbiornik przy arduino? Czy można jakoś rozpoznać, z którego nadajnika dobiega sygnał? Co się stanie, kiedy nadajnik_1 wysyła stan niski, natomiast nadajnik_2 stan wysoki? Co dostanę na odbiorniku? I rozumiem, że w takim przypadku odpada możliwość wykrywania ruchu za pomocą czujnika odległości?
b) w jaki inny sposób polecacie skomunikować ze sobą punkty pomiarowe oraz odbiornik?

Całość nie wydaje mi się mocno skomplikowana, jednak nie mam zbyt dużo doświadczenia z modułami i czujnikami do arduino. Z góry dziękuję za wszystkie uwagi i porady.

@EDIT
zapomniałem dodać - posiadam Arduino UNO R3


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Wystarczy zwykły fotoelement zamontowany w rurce i źródło światła (laser żarówka lusterko odbijające słonko)ważne by świeciło na element.
 
Odpowiedź
#3
Foto komórka odbiciowa najtańszy sposób.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#4
a co w kwestii komunikacji z arduino?
czy da się w ogóle wysłać w prosty sposób sygnał cyfrowy?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości