• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stabilizatory napięcia - problem
#1
Witam, mam dziwny problem (za pewne coś zrobiłem źle), ale chcę puścić napięcie 16v (z transformatora, poprzez mostek prostowniczy) na 2 stabilizatory napięcia: LM7805 oraz KA7912.
Problem pojawia się taki, że lm7805 działa normalnie, a ka7912 rozgrzewa się mocno i spala w raptem kilka sekund, schemat poniżej. I z góry przepraszam za chaos w schemacie, ponieważ był robiony na szybko i stabilizatory są "odwrócone", i wiem, powinienem dać po osobnym kondensatorze na wejściu, a nie wszystko z jednego.
[Obrazek: Zasilanie_qeeqrwx.png]

7805 ma taki układ nóżek (mam go wsadzonego odwrotnie, i na schemacie też odwrotnie narysowałem)
[Obrazek: 7805-Voltage-Regulator-Pinout.png]

A 7912 ma taki układ nóżek (mam go też wsadzonego odwrotnie, i na schemacie też odwrotnie narysowałem)
[Obrazek: cb018267222919a3e0459034041c60fa.jpg]

Co zrobiłem źle?
 
Odpowiedź
#2
"Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” - Albert Einstein. Kup sobie jakiś zasilacz z ograniczeniem prądu, nawet taką płytkę za dyszkę: DC-DC STEP DOWN zmniejszająca napięcie, zasilacz regulowany z ograniczeniem prądowym LM2596S.
Kondensatory (zresztą pewnie kilka bo i ceramiczny się dokłada) czy dławiki to dopieszczenie końcowe, układ działać powinien i bez nich.
Wiesz że to jest stabilizator na -12V? A jak jest na napięcie ujemne to jego input powinien mieć pewnie ujemny potencjał względem jego punktu odniesienia, GND (jestem hydraulikiem nie elektronikiem - tak mi się wydaje).
 
Odpowiedź
#3
No właśnie nie wiedziałem, dzięki że mówisz, poczytam sobie o tym.
a co do tego zasilacza, to dzięki, ale potrzebuje to do gotowego układu (tzn do samego mikrokontrolera z uno (atmega328), 5v do zasilania mikrokontrolera i pozostałego układu, a 12v na oświetlenia (paski ledowe), i chce żeby to wszystko było na jednej płytce (którą będe musiał wytrawić jeszcze raz).
 
Odpowiedź
#4
Jak masz to projektować od początku, to zrób na przetwornicach.
Nie będę się rozwodził na zaletami takiego rozwiązania, ale nie będziesz żałował.

Taka wskazówka: jak widzę na śmietniku stare DVD, lub inny szajs w stylu drukarka, to rozbieram i wyciągam co się da.
Silniki, prowadnice, zasilacz.
No właśnie jak się przyjrzałem zasilaczowi z jakiegoś DVD, to jest to mała przetwornica, a na pokładzie 30V, 23V, 12V, 5V i 3.3V
Płytka niewielka, a funu be z liku.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#5
Też doszyłem do tego wniosku, i np stare DVD rozebrałem, i dobrze, bo się kondensatorków troche nazbierało ( i innych) i mam właśnie nawet gotową taką przetwornice, ale jako że układ jest banalnie prosty to szkoda ją do niego marnować, zrobie to na tych stabilizatorach, i faktycznie LM7805 to "Positive voltage stabilizer", a KA7912 to "Negative voltage stabilizer", to ja się nie dziwie czemu się spalił ten 7912 i czemu mi kondensator wysadziło Big Grin

Zapowiada się ponowne projektowanie Layoutu i ponowne wytrawiania, ale dzięki bardzo mocno panowie, tym razem zrobię to poprawnie Big Grin
 
Odpowiedź
#6
(08-08-2018, 19:55)Yihua napisał(a): Zapowiada się ponowne projektowanie Layoutu i ponowne wytrawiania, ale dzięki bardzo mocno panowie, tym razem zrobię to poprawnie Big Grin
Najpierw robisz, później myślisz. Ubezpiecz się od pożarów, wybuchów, dodatkowo zdrowotne itp.

(08-08-2018, 19:55)Yihua napisał(a): ale jako że układ jest banalnie prosty to szkoda ją do niego marnować, zrobie to na tych stabilizatorach,
Zanim znów spartolisz, policz jaka moc wydzieli sie na stabilizatorach. Może potrzebne będzie wodne chłodzenie a nie przewidzisz tego na PCB i będziesz musiał robić trzecią.

PS
W pewnych warunkach stabilizatory 79xx mogą stabilizować  napięcie dodatnie a 78xx napięcie ujemne.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości