• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tracker GPS z wysokościomierzem
#1
Witam. Jestem totalni zielony w sprawach arduino i potrzebuję pomocy. Mianowicie chcę wysłać balon meteorologiczny i potrzebuję do niego tracker. Jeśli ktoś byłby tak miły i powiedział mi jakie części są mi potrzebne byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dzięki.
 
Odpowiedź
#2
Można do obsługi wykorzystać Arduino Pro MINI, modem GSM800L V2 EVB i jakiś moduł GPS NEO-7M-C, tak by całość pracowała na logice 5V, to łatwo to ogarniesz.
 
Odpowiedź
#3
(12-03-2019, 09:58)kaczakat napisał(a): Można do obsługi wykorzystać Arduino Pro MINI, modem GSM800L V2 EVB i jakiś moduł GPS NEO-7M-C, tak by całość pracowała na logice 5V, to łatwo to ogarniesz.

Dzięki bardzo za odpowiedź. Czy ten sprzęt pedzie podawał koordynaty na wysokości 30 km?
 
Odpowiedź
#4
Nie, satelity są poniżej tej wysokości i GPS nie działa Wink
 
Odpowiedź
#5
Tego nie wiem, najwyżej testowałem moduły GPS w lotach pasażerskich, teoretycznie w specyfikacji znajdziesz restrykcje Hmax=50000m, ale niewiele osób to testuje, poszukaj sobie w Google realne testy. GSM przy takiej wysokości też pewnie nie zadziała, szukaj czegoś z LoRa na 50-100km, może realnie zadziała przy 30km + odległość w poziomie, będziesz musiał gonić balon. Do pomiaru wysokości może służyć też ciśnieniomierz BMP280. Dane można też zapisać w karcie SD, w pamięci FRAM, a moduł GSM +GPS może się przydać by zlokalizować urządzenie gdy spadnie na ziemię.
@error105, no raczej nie wożą tych satelitów w airbusach. Gdzieś tu czytałem https://airloads.net/UBLOX_7.html o tych 50 000m, ale nie wiem teraz czy to nie powinno być w stopach, wtedy spadłoby <20km, prędkość 500m/s jest tu podana i jest realna, bo w pasażerskim samolocie GPS łapie bez problemu.
A tak w ogóle @JOJO to gdzie chcesz wysłać ten balon, bo raczej w PL to nie jest legalne by sobie samoróbki wypuszczać przez pułap gdzie latają pasażerskie samoloty?
 
Odpowiedź
#6
(12-03-2019, 18:57)kaczakat napisał(a): Tego nie wiem, najwyżej testowałem moduły GPS w lotach pasażerskich, teoretycznie w specyfikacji znajdziesz restrykcje Hmax=50000m, ale niewiele osób to testuje, poszukaj sobie w Google realne testy. GSM przy takiej wysokości też pewnie nie zadziała, szukaj czegoś z LoRa na 50-100km, może realnie zadziała przy 30km + odległość w poziomie, będziesz musiał gonić balon. Do pomiaru wysokości może służyć też ciśnieniomierz BMP280. Dane można też zapisać w karcie SD, w pamięci FRAM, a moduł GSM +GPS może się przydać by zlokalizować urządzenie gdy spadnie na ziemię.
@error105, no raczej nie wożą tych satelitów w airbusach. Gdzieś tu czytałem https://airloads.net/UBLOX_7.html o tych 50 000m, ale nie wiem teraz czy to nie powinno być w stopach, wtedy spadłoby <20km, prędkość 500m/s jest tu podana i jest realna, bo w pasażerskim samolocie GPS  łapie bez problemu.
A tak w ogóle @JOJO to gdzie chcesz wysłać ten balon, bo raczej w PL to nie jest legalne by sobie samoróbki wypuszczać przez pułap gdzie latają pasażerskie samoloty?

Już kiedyś planowałem wysłanie takiego balonu. Kontaktowałem sie z PAŻP i dostaliśmy nawet koordynatora lotu. Po wypełnieniu zgłoszenia jest możliwe puścić taki balon.
 
Odpowiedź
#7
W tym wątku http://forum.arduinopolska.pl/watek-lora-e32-ttl-1w autor borykał się z modułem LoRa, wg opisu aukcji (jest link) zasięg wynosi 8km, a wg komentarzy z tej aukcji 50km. Tak że możesz sobie potestować. Niestety akurat ten moduł jest na 433MHz, LoRa w EU powinna pracować na 868MHz. 433 może zapewniać większe zasięgi, ale masz małe szanse by w EU spotkać bramę na tej częstotliwości.
 
Odpowiedź
#8
(12-03-2019, 22:20)kaczakat napisał(a): W tym wątku http://forum.arduinopolska.pl/watek-lora-e32-ttl-1w autor borykał się z modułem LoRa, wg opisu aukcji (jest link) zasięg wynosi 8km, a wg komentarzy z tej aukcji 50km. Tak że możesz sobie potestować. Niestety akurat ten moduł jest na 433MHz, LoRa w EU powinna pracować na 868MHz. 433 może zapewniać większe zasięgi, ale masz małe szanse by w EU spotkać bramę na tej częstotliwości.

W internecie natknąłem się na takie systemy trackingu oparte o APRS jednak systemy radiowe nie są mi znane
 
Odpowiedź
#9
GPS byłby dokładniejszy, o ile zadziała na tej wysokości. Doczytaj sobie zanim odrzucisz w kartach katalogowych. Np. tu jest potwierdzona informacja o 50km npm: http://www.jarzebski.pl/arduino/komponen...eo6-m.html. Jest też porównanie do innego modelu, który zapewnia tylko 18km wysokości. Na pewno trzeba sprawdzić przed zakupem informacje, a najlepiej znaleźć inne próby amatorskich balonów meteo i zmałpować wyposażenie, na przykład tu gość bawił się w NASA ze studentami, kiedyś oglądałem jakiś stream online, balony, itp: https://www.youtube.com/user/mcwhorpj/videos.
A dzięki popularności tych modułów cena to kilka $, APRS może być bardzo drogi, taka technika jest używana w profesjonalnych systemach namierzania skradzionych autek (jak ktoś sobie kupi przed kradzieżą). Żeby dokładnie coś zlokalizować to jest zabawa jak za okupanta z partyzantami, wyjeżdżają jakieś radiosamochody i namierzają nadajnik, który musi być gdzieś między nimi.
 
Odpowiedź
#10
Jeśli chcesz pójść na łatwiznę to możesz odszukać sondę wysyłaną przez IMGW i ją przeprogramować na dozwoloną częstotliwość. W internecie są poradniki jak to możesz zrobić (np. na kanale Inżynieriada). Sam jeszcze żadnej sondy nie przeprogramowałem, ale to kwestia czasu bo sondy już mam. Wink

https://radiosondy.info/
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości