• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows 10, USB Serial Driver for Arduino Due, brak usbser.sys
#1
Witam wszystkich!
Mam problem z podłączeniem mojej płytki Arduino Due do laptopa z Windows 10. Kabel usb wpinam pod port Programming. Niestety nie jestem w stanie zainstalować sterowników. Już uporałem się z problemem certyfikatów, teraz walczę z USB Serial driver'em. Instalowałem sterowniki pochodzące z wielu różnych rewizji Arduino IDE, ale każde zwracają ten sam błąd(zarówno przy aktualizacji automatycznej jak i ręcznej):
Cytat:System Windows odnalazł oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia, ale napotkał błąd podczas próby zainstalowania go. Nie można odnaleźć określonego pliku.
Sterownikiem tym jest Arduino Due Programming Port. Po przeczytanie wielu postów doszedłem do logu "setupapi.dev". Każdej próbie aktualizacji sterownika towarzyszą następujące wiersze:
setupapi.dev
Widać tam, że instalator nie potrafi odnaleźć pliku usbser.sys. Gdy wszedłem do katalogu FileRepository, to odnalazłem w nim bliźniaczo podobny plik. Bliźniaczo, bo mimo tej samej nazwy znajduje się w innym folderze. Nie wiem czy odpowiada za te same urządzenia. W ogóle nie wiem co z tym zrobić i czy ta wiedza cokolwiek mi daje. Nie jestem w stanie zmienić nazwy folderu, bo wszystkie podfoldery Katalogu System32 są chronione i żadnym sposobem nie potrafiłem wykonać w nich żadnej operacji (udostępnianie z pełnymi prawami, dojście przez konsolę z uprawnieniami administratora).
Również nigdzie nie jeste w stanie znaleźć sterowników dla USB Serial. Strona Microsoft'u jedynie opisuje ten sterownik i wspomina, że powienien zostać zainstalowany automatycznie z pliku .inf.
Nawet ciężko mi coś więcej opisać. Jeśli jakiś miły człowiek zechce mi pomóc, to odpowiem na wszelkie pytania. Jeżeli nie znacie dokładnej odpowiedzi, to może wiecie aby czy przejście na Win7/8 mogłoby mi pomóc? Jest to o tyle ważne, że jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej i zostało mi niewiele czasu.
Być może zmiana portu też byłaby pomocna (o ile da się probramować przez port Native).
Z góry dziękuję!!
 
Odpowiedź
#2
If you want to install a USB serial driver for arduino without creating a file 
https://unfitpc.com/usbser-sys can be avoided by rebooting the system.
 
Odpowiedź
#3
To w ogóle nie powinno tak wyglądać. Jak się pojawiają takie problemy to należy po kolei eliminować wszystkie niewiadome, zaczynając od tych najłatwiejszych/najszybszych do eliminacji:
- sterowniki portu usb powinny być prawidłowe, jak podpinasz dysk HDD dla przykładu, to powinien śmigać 40MB/s w USB2.0 i co najmniej 60-100MB/s w USB3.0, zwykle mniej problemów jest z USB2.0
- płytka powinna być sprawna, dzieją się cuda to najlepiej sprawdzić na innym komputerze.
- kabel i gniazda, jak coś zaczyna łączyć nie łączyć to od razu !??! i albo kabel do kosza, albo płytkę przeznaczyć do nawadniania doniczki i tam już zostawić.
W W10 nie ma żadnej zabawy jak to miało w W7, instalacja programu/sterowników.
Akurat dzisiaj wróciłem do zabawy z nowym laptopem, W10 bo 7 już nie ma driverów. System postawiony czysty, wgrane wszystkie sterowniki, zrobiona kopia systemu.
1. Zainstalowane Arduino ze sklepu MS.
2. Dodanie definicji płytek dla DUE w managarze płytek - wpiszesz DUE to pierwsza od góry.
3. Podłączenie DUE na porcie programming, akurat ja do USB3.0, od razu wykryło zgodnie z nazwą portu, komunikat o poprawnym zainstalowaniu sterowników i podaniu numeru COM PORT.
4. Wgranie blinka i działa.
Kwestia jeszcze jaki masz chip na programming port, oryginalne Arduino ma tam atmegę16ucośtam, są modele z CH340. W sumie to podłączyłem klon UNO na CH340 i tu sterowniki zapewnia W10 od strzału, bez problemu wgrało szkic. Na koniec podłączyłem jeszcze DUE na natywnym porcie i też od razu wykryło/przydzieliło port COM z nazwą DUE.
Także sprawdź sobie kabel, płytkę DUE, drivery portu USB.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości