• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wahania odczytów napięcia z pinów analogowych.
#6
masy mam podłączone. Odkryłem jednak jak uzyskać dokładne pomiary.
Nie należy używać pomiaru bezwzględnego, czyli pomiędzy pinem analogowym i masą, a należy użyć pomiaru referencyjnego pomiędzy dwoma pinami analogowymi. Wprawdzie z czterech pinów w ads1115 uzyskujemy tylko dwa punkty pomiarowe, ale pomiary są dokładne i nie szaleją.

Idąc tym tropem ustaliłem także co jest przyczyną tych szaleństw. Otóż właśnie masa, która działa jak antena w naszym popapranym świecie pełnym fal radiowych. Pamiętajcie, że mierzymy mikrowolty. Próbowałem umieszczać arduino w różnych miejscach i odczyty się zmieniały. Próbowałem także ekranować i to też przynosiło pozytywne rezultaty.

Reasumując wniosek nasuwa się taki. Przyczyną zakłamania odczytów rzędu kilku mikrowoltów jest szum elektromagnetyczny. Swoją drogą pomyślałem, że można by się pobawić i podpinając mikrowoltomierz do jakiejś cewki z diodą germanową, można by mierzyć siłę nasilenia tła elektromagnetycznego i na przykład zbadać związek tej siły z na przykład wybuchami na słońcu lub wykorzystać jako dodatek do stacji pogodowej. No ale to już inny temat.

W każdym razie przy pomocy ADS 1115 16 bitowego przetwornika można skutecznie mierzyć przepływ dowolnie wielkiego prądu przepływającego przez odpowiednio mocny bocznik mierząc mikronapięcie odkładające się na boczniku. Pomiar z dokładnością do 1/100 Ampera wystarcza by wyliczać z tego ilość energii dostarczanej i wydatkowanej z każdego urządzenia posługującego się prądem stałym.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: wahania odczytów napięcia z pinów analogowych. - przez tomek1966 - 20-09-2017, 14:19

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości