• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ładowarka / tester 18650
#1
Bry Smile

Jako, że dostałem garść akumulatorków 18650 i nie widzę szans na ręczne ich testowanie,
to mam zamiar sklecić tester automagiczny...

Proces polegać będzie na ładowaniu wykorzystując ładowarkę TP4056 i późniejszym rozładowaniu
ze zbieraniem danych typu pojemność, pomiar rezystancji wewnętrznej.

Spisuje zarys algorytmu, jeśli coś głupiego napiszę proszę o uwagi Smile

- po załączeniu / włożeniu do koszyczka nowego akumulatorka próbujemy go ładować 
ładowarką TP4056. Proces ładowania obserwujemy mierząc prąd, napięcie i komunikaty ładowarki,
- po całkowitym naładowaniu odłączamy ładowarkę, kilka sekund przerwy i obciążamy ogniwo 
rezystorem <> 4Ohm, tak żeby prąd wyniósł nie więcej niż 1A, obliczamy rezystancję wewnętrzną,
- dalsze rozładowanie aż do 3V, logowanie pomiarów do pamięci nieulotnej,

- po zakończeniu rozładowywania, jeśli ogniwo wygląda nieźle czyli powiedzmy pojemność 
wyniosła conajmniej 1.6Ah, rezystancja była nie większa niż 300mOhm (przykład) uznajemy,
że ogniwo jest przyzwoite i kończymy zabawę,
- jeśli pojemność ogniwa jest podejrzanie niska / rezystancja wysoka ładujemy ogniwo ponownie,
- następnie rozładowanie prądem 0.2A (może 0.1A) i pomiary z logowaniem,
- koniec,

Pomiary zapisywane w pamięć nieulotną (jak wystarczy miejsca) - po uruchomieniu wyświetlane
ostatnie wyniki, po wybraniu z menu opcji wysłanie danych na RS w celu wyplotowania, czy cóś...

Jako kontrolera użyję Arduino Mega 2560 bo mam nadmiar Wink Informacje o stanie ładowarki
mam zamiar pobrać z diód statusowych, załączenie obciążenia przy rozładowywaniu przekaźnikiem
dla prądu 1A, oraz przekaźnikiem kontaktronowym dla prądu niskiego.
Załączanie ładowarki również przekaźnikiem kontaktronowym (bo mam i są małe Smile).
Zrobię jeszcze pomiar temperatury w obudowie i może dołożę malutki wentylatorek...

Tyle zarysu, powoli będę dłubał Smile

Jakub
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Ładowarka / tester 18650 - przez PierwszyWolnyLogin - 08-06-2020, 16:05
RE: Ładowarka / tester 18650 - przez Jarewa0606 - 17-06-2020, 19:12
RE: Ładowarka / tester 18650 - przez Jarewa0606 - 17-06-2020, 20:23
RE: Ładowarka / tester 18650 - przez Jarewa0606 - 18-06-2020, 07:37
RE: Ładowarka / tester 18650 - przez kaczakat - 18-06-2020, 22:03

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości