• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
projekt robot, pytanie o zasilanie ogniwami 18650
#1
Witam

Jestem początkującym i chciałbym się zapytać o parę rzeczy do mojego projektu. Jest to pojazd sterowany telefonem przez wifi. dwa silniki plus sterowanie servem.

części:

- Arduino UNO R3 ATMega328
- dwa silniki dc 4,5v.
- moduł esp8266 do komunikacji z telefonem
- L293D Motor Driver Shield
- Serwo TowerPro SG-90 - micro
- Zasilam to poprzez Shield dwoma bateriami 18650 Li-Ion Panasonic NCR-18650B 3400mAh.
- moduł esp8266 zasilam przez lm317 obniżony do 3,3v  podłączony od baterii.


Pytania:

1. dwa ogniwa dają mi 4,2v x2 = 8,4 volta, bezpośrednio podłączone do shielda i tu pytanie czy mogę dołożyć 3 ogniwo bo mam akurat 3. Da mi to 12,6 volta. Czy dzięki temu mój pojazd dłużej pojeździ? Też nie wiem czy mogę tego shielda zasilić takim napięciem, jak to się przełoży na płytkę uno? Jest jeszcze opcja że kupię 4 ogniwo i podłącze dwa szeregowo i dwa równolegle, ale teraz głównie zależy mi czy 3 ogniwa szeregowo bardziej będzie się opłacać niż 2, jeśli będę musiał to napięcie zbić do 9v.

2. silniki 4,5v nie dają za bardzo rady jeździć, póki co nie będę ich zmieniać i żeby pojazd lepiej jeździł daje na nie większe napięcie około 6,5v. Rozumiem, że silniki z czasem ulegną uszkodzeniu, ale czy nie uszkodzą np. shielda i arduino uno? a może można jakoś zabezpieczyć ten obwód? 

Wybaczcie jeśli nie podałem konkretniejszych szczegółów lub coś jest nie jasne. Dzięki za chęci.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
projekt robot, pytanie o zasilanie ogniwami 18650 - przez Xele - 17-08-2020, 21:45

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości