• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESP8266 - problem z połączeniem.
#1
Nie było łatwo, ale udało mi się wgrać firmware do mojego ESP8266.

Teraz chcę podłączyć go do mojego Arduino UNO i za chwilę kompletnie osiwieję.
Podłączam wg schematu z Elektro Przewodnika (https://www.youtube.com/watch?v=NiZYkcATkxI):

[Obrazek: TH5aaAe.png]

I podczas uploadu otrzymuję komunikat:

Kod:
warning: espcomm_sync failed
error: espcomm_open failed
error: espcomm_upload_mem failed
error: espcomm_upload_mem failed

Z tego, co wyczytałem w sieci, wszystko wskazuje na to, że ESP8266 potrzebuje jednak zewnętrznego zasilania, samo Arduino jest niewystarczające. Tylko dlaczego na przykładzie działa? Po drugie, trochę mój projekt traci sens, jeśli będzie musiał mieć dwa źródła zasilania...
 
Odpowiedź
#2
A nie jest problemem że GPI0 jest nie podpięte do masy ? co powoduje nie zapisanie do pamięci programu
 
Odpowiedź
#3
(14-02-2017, 09:35)byniom napisał(a): A nie jest problemem że GPI0 jest nie podpięte do masy ? co powoduje nie zapisanie do pamięci programu

Postanowiłem nie wgrywać nic na ESP, tylko spróbować połączyć się z nim poprzez Arduino.
Jako, że posiadam Arduino UNO, skorzystałem z klasy Serial Software, żeby wyświetlać sobie komunikaty pochodzące z ESP. Testówałem różne prędkości, różne połączenia. Nigdy komunikat AT nie spotyka się z jakąkolwiek odpowiedzią. Jestem załamany.

Program do testowania:
Kod:
#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial esp8266(10, 11);

void setup() {
 Serial.begin(115200);
 while (!Serial) { ; }
 Serial.println("Start");

 initESP(9600);
 delay(1000);
 initESP(19200);
 delay(1000);
 initESP(57600);
 delay(1000);
 initESP(115200);  
 delay(1000);
}

void initESP(long speed){
   Serial.print("Speed ");
   Serial.println(speed);
   
   esp8266.begin(speed);
   esp8266.write("AT\r\n");

   if (esp8266.available()) {
       Serial.write(esp8266.read());
   }
}

void loop() {

}

Na ESP migają diody przy łączenie. Ale zawsze zero odpowiedzi...
 
Odpowiedź
#4
Witam,
Nie ma się co załamywać. Z podłączaniem tych modułów zawsze był problem. Radzę zainwestować w taki moduł, z którym łączymy się za pomocą kabla tak jak to jest z Arduino. Koszt modułu to około 30 zł, a zabawy i możliwości mnóstwo. Bez problemu można go potem programować za pomocą ARDUINO IDE, bez konieczności używania komend AT (choć też z nimi można).
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#5
(14-02-2017, 13:05)Smaczek napisał(a): Witam,
Nie ma się co załamywać. Z podłączaniem tych modułów zawsze był problem. Radzę zainwestować w taki moduł, z którym łączymy się za pomocą kabla tak jak to jest z Arduino. Koszt modułu to około 30 zł, a zabawy i możliwości mnóstwo. Bez problemu można go potem programować za pomocą ARDUINO IDE, bez konieczności używania komend AT (choć też z nimi można).
Pozdrawiam.
Możesz podać przykład takowego? Nie spotkałem się z czymś takich chyba.
 
Odpowiedź
#6
Cytat:Z tego, co wyczytałem w sieci, wszystko wskazuje na to, że ESP8266 potrzebuje jednak zewnętrznego zasilania, samo Arduino jest niewystarczające. Tylko dlaczego na przykładzie działa? Po drugie, trochę mój projekt traci sens, jeśli będzie musiał mieć dwa źródła zasilania...

No taki urok tych modułów, potrzebują 3,3V i do tego są prądożerne, też z uwagi na mniejsze napięcie. Źródło zasilania w docelowym projekcie będziesz miał jedno, tyle, że ESP trzeba będzie zasilić sprzed Arduino dokładając stabilizator/moduł/przetwornicę. Zależy jakie napięcie podasz na Arduino. Rozwiązań jest wiele.
 
Odpowiedź
#7
Podlacz GPIO0 do masy oraz CH_PD do 3.3 V bez żadnych rezystorów. Do testów oprogramowania odłączasz GPIO0, CH_PD musi być podłączone. Jedni podaja, że przez rezystor, mój śmiga bez. Oczywiście połączenie z UNO prze konwerter sygnałów.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#8
(14-02-2017, 22:16)aurban6 napisał(a): Podlacz GPIO0 do masy oraz CH_PD do 3.3 V bez żadnych rezystorów. Do testów oprogramowania odłączasz GPIO0, CH_PD musi być podłączone. Jedni podaja, że przez rezystor, mój śmiga bez. Oczywiście połączenie z UNO prze konwerter sygnałów.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Dokładnie tak robię i nic  Huh
 
Odpowiedź
#9
Wgrałem jeszcze raz firmware i wszystko działa! Big Grin  Exclamation
 
Odpowiedź
#10
ESP8266 działa poprawnie od 2,8V do 3,5V. Pobiera średno 50-70mA.  Jeśli arduino zasilasz z portu usb to masz do dyspozycji 5V.
Dodaj stabilizator np. taki mały smd (662k) i kondensator 220uF lub większy i nie będziesz miał żadnych problremów.
[Obrazek: 662K.png]
Na programowaniu to się nie znam, ale w elektronice mogę pomóc 
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości