• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pierwsze spotkanie z arduino i pierwszy problem
#1
Cześć
na początku przyznam się nie hejtujcie mnie jestem laikiem. coś tam niby wiem z elektroniki lutować umiem, ale z programowaniem sobie nie radzę.
Mam taki problem postanowiłem sobie zrobić dolewkę do akwarium na podstawie poniższego przykładu:

https://www.hackster.io/blackpanda856/au...uno-fd902b

pomyślałem może spróbuje zrobić coś sam wszystko podane jak na tacy polutować i będzie działało Smile

niby wszystko połączyłem jak w schemacie kod wgrany do arduino nano częściowo działa. Jak by to laik nazwał lampki świecą, ale jednak finalnie nie działa.

Problem polega na tym, że kupiłem przypadkowo ekran lcd 16x2 LCD kaypad shield z przyciksami.

5V i masę podłączyłem zamiast do pina VSS i VDD do oznaczonego pinu pod ekranem przy przyciskach. jak tak mam podłączone to świeci podświetlenie przy podłączeniu do VSS i VDD nic się nie dzieje.
dodatkowo po podłączniu pina D3 (nano) do E w ekranie zgodnie ze schematem ekran gaśnie i widać tylko, że lekko mruga. Niestety jak bym nie podłączał to napisów żadnych nie widzę.
Nie mogę do końca dojść gdzie jest problem. Czy ktoś mądry by mi w tym pomógł.
 
Odpowiedź
#2
Ten twój wyświetlacz to to?
Wyświetlacz tego typu wymaga ustawienia kontrastu tym potencjometrem na płytce. W całkiem dużym zakresie regulacji nic nie widać. Sam wyświetlacz (słowo kluczone 44780) ma podświetlenie zasilane oddzielnie (piny Anoda i Katoda) - więc może ta płytka też ma inne piny do zasilania podświetlenia, a inne do zasilania elektroniki. Najlepiej pokaż jakiś schemat, może być zaznaczone na zdjęciu co gdzie podłączasz.
 
Odpowiedź
#3
Kontrast jest ok bo sprawdzałem. Wgrałem inny program do nano z termometrem podłączyłem jak było w schemacie i zadziałało, napisy były widoczne. Tu jak podłączam to widzę pełne kwadraty w górnym rzędzie. Problem w tym, że na płytce piny nie są opisane i już zeza dostaje jak mam śledzić ścieżki gdzie idą. do którego pinu. nie wszystkie widać. Chyba zamówie inny ekran LCD.
 
Odpowiedź
#4
A może jakiś schemat zdjęcia czy coś podobne jak to podlaczyles..?
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#5
Photo 
już wrzucam.

całość podłączyłem zgodnie z poniższym schematem:

https://ibb.co/KNTps1d





ekran podłączyłem następująco:

https://ibb.co/4jPr8BS

https://ibb.co/Nsm1yCJ



a to jest to co udało mi się osiągnąć.



https://ibb.co/F5gNXZQ
https://ibb.co/PNnqNry
 
Odpowiedź
#6
(22-03-2024, 15:31)rismk3 napisał(a): Kontrast jest ok bo sprawdzałem. Wgrałem inny program do nano z termometrem podłączyłem jak było w schemacie i zadziałało, napisy były widoczne. Tu jak podłączam to widzę pełne kwadraty w górnym rzędzie. Problem w tym, że na płytce piny nie są opisane i już zeza dostaje jak mam śledzić ścieżki gdzie idą. do którego pinu. nie wszystkie widać. Chyba zamówie inny ekran LCD.

Kwadraty są stanem początkowym wyświetlacza - zanim procek go nie zainicjuje. Skoro widzisz kwadraty to kontrast jest faktycznie OK.
Masz może multimetr? Większość ma funkcje dźwiekowej sygnalizacji zwarcia - przydaje się do wybadania połączeń. Może zamiast drugiego wyświetlacza kup multimetr, jeśli jeszcze nie masz.

Piny masz opisane na rysunku, który podałeś wcześniej: tam w lewej strony jest podane przypisanie pinów wyświetlacza do pinów dolnej płytki. Chyba dobrze to podłączyłeś.
 
Odpowiedź
#7
Dzięki faktycznie o  najłatwiejszej metodzie nie pomyślałem. Odpowiednie piny zlokalizowane. wszystko odziała jak powinno. zmieniłem wartości w kodzie tak aby odpowiadał moim wartością jakie oczekuje i myślę, że będzie ok.
Proszę jeszcze tylko o podpowiedz. czy wszystko zasilać z gniazda usb czy zrobić jakieś inne zasilanie z zasilacza? i tak będę musiał zasilić pompkę 12V 5w z osobnego źródła. może w takim wypadku dać z niego zasilanie na ekran i przekażnik? bo jak jest przez usb uruchamia się przekaźnik to ekran przygasa
 
Odpowiedź
#8
    A mi coś nie pasuje tak jakby nie podłączony D3
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#9
Możliwe , że jak robiłem te zdjęcie to coś było nie tak. Rozpiąłem jeszcze raz wszystko i połączyłem jeszcze raz uwzględniając inne wyprowadzenia pinów do ekranu. Po tej operacji wszystko działa tak jak należy. Teraz jestem na etapie rozwiązania i zoptymalizowania docelowego zasilania dla pompki i reszty podzespołów. Oraz próbuje zlokalizować gdzie w kodzie zmienić aby przekaznik był sterowany stanem wysokim a nie niskim. Dlaczego bo mam akurat pojedynczy przekaznik, ktory moglbym wykorzystac, a tak to na chwilę obecną musze wykorzystać poczwórny. Wiadomo urządzenie musi być małe więc po co nie potrzebnie zwiększać gabaryty. I marnować 3 wolne przekaźniki.
 
Odpowiedź
#10
if(percentage<30&digitalRead(11))pump=1;
if(percentage>99)pump=0;
digitalWrite(12,!pump);

Zmien na:
if(percentage<30&digitalRead(11))pump=0;
if(percentage>99)pump=1;
digitalWrite(12,!pump);

Lub
if(percentage<30&digitalRead(11))pump=1;
if(percentage>99)pump=0;
digitalWrite(12,pump);





Choć to dla mnie i tak przekombinowane
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości