• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie wspólnej anody (wyświetlacz 7-segment)
#1
Witam wszystkich,

robię projekt z czterema(oddzielnymi) wyświetlaczami 7-segmentowymi, które posiadają wspólną anodę. Potrzebują one wyższego napięcia niż stany logiczne arduino(od 9 do 12v), stąd sterowanie wspólną anodą pojedynczych wyświetlaczy nie jest możliwe poprzez zwykły tranzystor pnp, który w tym przypadku zawsze jest "otwarty". Czy załączony układ będzie działał i czy maksymalna częstotliwość przełączania będzie na tyle duża, aby zastosować multiplexing?[Obrazek: 20b0f1w.png]
 
Odpowiedź
#2
Jeśli nie za bardzo zależy Ci na bezpośrednim sterowaniu z pinów procka to możesz skorzystać z tego: http://forum.arduino.cc/index.php?topic=54798.0, w drugim poście jest schemat do max7219. Jak wolisz sterować bezpośrednio pinami to tylko wywalasz maxa i podpinasz pod piny. Z maxem nie musisz robić multipleksowania bo on to dziobie sobie sam, a do Arduino są gotowe biblioteki. Jak wolisz rozbudowany układ to Twój schemat też zadziała, maksymalną częstotliwość znajdziesz w PDF użytego tranzystora i transoptora. Cztery wyświetlacze to z 200Hz, takie scalaki bujają się w MHz, więc zajrzenie tam jest tylko dla formalności.
 
Odpowiedź
#3
(02-12-2018, 21:44)kaczakat napisał(a): Jeśli nie za bardzo zależy Ci na bezpośrednim sterowaniu z pinów procka to możesz skorzystać z tego: http://forum.arduino.cc/index.php?topic=54798.0, w drugim poście jest schemat do max7219. Jak wolisz sterować bezpośrednio pinami to tylko wywalasz maxa i podpinasz pod piny. Z maxem nie musisz robić multipleksowania bo on to dziobie sobie sam, a do Arduino są gotowe biblioteki. Jak wolisz rozbudowany układ to Twój schemat też zadziała, maksymalną częstotliwość znajdziesz w PDF użytego tranzystora i transoptora. Cztery wyświetlacze to z 200Hz, takie scalaki bujają się w MHz, więc zajrzenie tam jest tylko dla formalności.

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Jako, że projekt nie wymaga większej ilości pinów, a sterowanie masą wyświetlaczy mam już zrobione na tranzystorach, to pozostanę przy obecnym rozwiązaniu skoro będzie działać. Nie jest to najbardziej wydajne i "ładne" rozwiązanie, ale trochę więcej przewodów i tak niewidocznych w obudowie nie przeszkadza Wink Dziękuję za sugestię, a z maxami  może pobawię się przy jakimś kolejnym, bardziej rozbudowanym projekcie z matrycami.
 
Odpowiedź
#4
Użyj UDN2987, A2982 lub coś podobnego.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości