• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie zapychakiem
#1
Przede wszystkim chciałbym się przywitać z wszystkimi, jestem tu pierwszy raz i mówię Dzień Dobry. Zrobiłem swój pierwszy projekt na arduino i chciałbym go poddać ogólnej krytyce. Dopiero się uczę i zależy mi na uwagach doświadczonych kolegów. Projekt , który zrobiłem działa tak jak chcę (chyba Smile ) , zrobiłem sobie makietę działania. Prosiłbym o uwagi i może podpowiedź że coś można zrobić lepiej i prościej. Opis działania:
Jest to zapychak który co jakiś czas ustawiany ręcznie potencjometrem, ma wykonać ruch w dół, zatrzymać się na dolnym czujniku na chwilę 2-3 sek, zmienić kierunek i wrócić na górny czujnik do pozycji parkowania. Tam oczekuje na upłynięcie czasu przerwy i ponownie wykonać ruch w dół, zatrzymanie dla uspokojenia mechanizmu i powrócić na górę do parkingu i tak w kółko. Przed ruchem w dół uruchamia się sygnalizacja przedstartowa buczek, układ zatrzymuje się po naciśnięciu Guzika Stop, lub po zadziałaniu Termika. Po zaniku napięcia, lub zatrzymaniu należy raz nacisnąć Guzik Start i dalej układ pracuje jeż samodzielnie. nie krzyczcie za bardzo dopiero się uczę. Za wszelkie uwagi i sugestie będę wdzięczny. Nie udało mi się wstawić kodu kolorowego.
[code]// sterowanie z dwoma czujnikami i silnikiem dwukierunkowym
 
Odpowiedź
#2
Witam
Dobra, w wolnej chwili zerknę o co biega. Mam nadzieję, że ten zapychak nie jest przewidziany do mechanicznego karmienia gęsi, dla według Niemców pysznej gęsiej wątróbki???
Po zaniku zasilania i ponownym przywróceniu dobrze jest aby cały układ wracał na górę, prawda?
Jeśli tak to po prostu za każdym załączeniem sprawdzaj, czy aby mechanizm dojechał do górnego czujnika. Jeśli nie dojechał to niech dojedzie :-) Chyba z grubsza o to właśnie chodzi.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#3
Witam
Kod jak najbardziej poprawny. Jeśli to początek to gratuluję. Wszystko ładnie opatrzone komentarzem i łatwe do zrozumienia, co autor miał na myśli :-)
Cóż jeśli można tu coś poprawić, to część tego co masz w loop-ie można by podzielić na funkcje aby było jeszcze bardziej czytelne. Dla mnie jest OKI.
Bardzo oryginalne zastosowanie potencjometrów na Analogach do ustawiania czasów :-) 
Może zamiast Serial.println ("Przerwa"); wrzucisz do Seriala informację ile ten czas wynosi (po pomnożeniu przez 5:-)
Koszmarny jest także warunek if z trzema  OR  i jednym AND:-)... ale widać tak ma być, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze, prawda?
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#4
Dziękuję za szybką odpowiedź,sam miód na moje serce Blush . Serial.print będą wszystkie wykasowane,zapomniałem to zrobić a używałem ich przy uruchamianiu programu coś w rodzaju znaczników co program teraz robi i w jakim punkcie się znajduje. A jeśli chodzi o zanik to jest tak że jak zaniknie i powróci napięcie zasilania to układ wraca na pozycje parkowania tylko że po naciśnięciu guzika Start, chciałem żeby to było świadome działanie , nigdy nie wiadomo co stało się z mechanizmem po zaniku napięcia.
 
Odpowiedź
#5
To super. 
Jeśli już mowa o bezpieczeństwie to ja zanim ruszy silnik dałbym  jakieś głośne odliczanie (3 krótkie i jeden długi), a w przypadku awarii bardzo fajny dźwięk można dać np. syreny okrętowej :-)
Taki żarcik.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#6
W funkcji Buczek to jest właśnie sygnalizacja przedstartowa , uruchamia się po każdym naciśnięciu guzika start i gdy startuje w automacie po odliczeniu czasu Przerwa i przed ruszeniem silnika.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości