• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukarka DTG zamiana silnika DC na krokowy.
#1
Witam.

Chodzi o zamianę silnika DC w drukarce odpowiedzialnego za przesuwanie papieru na silniejszego krokowca.

Krokowiec ma przesuwać łoże w drukarce DTG
https://www.youtube.com/watch?v=7uiWIpA_mRc

Jeśli dobrze rozumiem filmiki działanie układu polega na zaczytywaniu sygnałów z enkodera i przetwarzaniu ich na ruch silnika krokowego.
Jeśli to tak działa to dla mnie to trochę sensu nie ma. Mamy dziwny mechaniczny generator sygnałów które są konwertowane na ruch korkowca. A czy nie lepiej podpiąć się do napięcia przesyłanego na silnik DC 5 lub 12V.
I na podstawie tego napięcia generować kierunek i prędkość obrotu silnika krokowego. Dodatkowo wysyłając impulsy na diodę led >> przyklejenie diody do enkodera drukarki.

W takim układzie mamy od razu foto-barierę przy przesyłaniu informacji zwrotnej. I mamy też programistycznie większe pole do popisu bo możemy ustalić prędkość silnika, ilość wysyłanych impulsów na obrót i ustawienie kierunku obrotów oraz prędkości silnika na podstawie napięcia. Zakładam że w sterowniku drukarki jest zaszyty delikatny spadek napięcia pod koniec obrotu silnika DC żeby nie przejechać poza pozycję.

No i tu zaletą jest że układ drukarki otrzyma dokładną "pozycję"; jeśli nie zgubimy kroków. A nie sygnał wygenerowany przez oddzielny mechaniczny układ który może mieć niewiele wspólnego z aktualną pozycją silnika.

Jaki układ wybrać żeby wyrobił się z wysyłaniem impulsów i sterowaniem silnika oraz obsługą kilku wejść i wyjść.
Oraz obsługa LCD żeby wybrać stan w którym sterownik będzie działać > oczekiwanie na BOT drukarki, przejazd tacy do przodu, przejazd do pozycji roboczej, oczekiwanie na drukowanie oraz obsługa wydruku.
 
Odpowiedź
#2
podlaczam sie do pytania ... rowniez jestem na wstepnym etapie budowy drukarki DTG
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości