• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujnik poziomu cieczy
#1
Witam serdecznie,

Jak pisałem tu: http://forum.arduinopolska.com/watek-witam--312 - muszę ugryźć temat i zbudować czujnik poziomu cieczy dla zbiornika z olejem opałowym.

Otóż istnieje od wielu lat problem z piecem olejowym. Przed budynkiem jest zbiornik, do którego tankuje się olej opałowy. Niestety, nie ma on wskaźnika poziomu oleju i często wiadomo, że olej się skończył kiedy piec zapowietrzy się i przestaje działać. Chciałbym za pomocą Arduino i czujnika sonicznego zamontować zaraz pod korkiem zbiornika takie ustrojstwo - myślę o GSM i wysyłaniu info SMSem ale nie wiem czy się nie porywam z motyką na słońce [Obrazek: smile.gif]

Myślałem nad wykorzystaniem Arduino (która wersja byłaby najlepsza?) oraz produkt o nazwie: "Ultradźwiękowy czujnik odległości URM37 v4 5-500 cm z korekcją temperaturową" (nie podaję linku do sklepu bo nie wiem czy można tu). Zdaje się, że opis takiego projektu jest tu: http://circuitdigest.com/microcontroller...ng-arduino

Jak to ugryźć?
 
Odpowiedź
#2
Witam
projekt do którego podałeś link to płyta Arduino UNO czytając ten artykuł możesz śmiało się nim posiłkować widzę że autor podał nawet kod.
Wyświetlacz to typowy 16x2  na HD4470 a może ktoś już coś takiego ktoś zrobił na tym forum i bardziej przybliży temat.
Jeśli chodzi o powiadomienie na SMS toteż niema z tym problemu bo są shieldy GSM do Arduino
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#3
(02-01-2016, 22:10)Rob napisał(a): Witam
projekt do którego podałeś link to płyta Arduino UNO czytając ten artykuł możesz śmiało się nim posiłkować widzę że autor podał nawet kod.
Wyświetlacz to typowy 16x2  na HD4470 a może ktoś już coś takiego ktoś zrobił na tym forum i bardziej przybliży temat.
Jeśli chodzi o powiadomienie na SMS toteż niema z tym problemu bo są shieldy GSM do Arduino
Pozdrawiam

Ok Rob, będę kontynuował wątek jak ruszę z tematem.
 
Odpowiedź
#4
(02-01-2016, 20:57)sql napisał(a): Myślałem nad wykorzystaniem Arduino (która wersja byłaby najlepsza?) oraz produkt o nazwie: "Ultradźwiękowy czujnik odległości URM37 v4 5-500 cm z korekcją temperaturową" (nie podaję linku do sklepu bo nie wiem czy można tu). Zdaje się, że opis takiego projektu jest tu: http://circuitdigest.com/microcontroller...ng-arduino

Kiedyś stanąłem przed podobnym dylematem pomiaru poziomu cieczy. Rozwiązanie o którym piszesz, nie nadaje się do zastosowania przy tym, czego potrzebujesz, bo ... czujnik nie jest hermetyczny, a tym bardziej olejoodporny. Przewiduję, że po krótkim czasie i tak nic z niego nie będzie.
Ja rozwiązałem to w inny sposób. Zamówiłem czujnik ciśnienia - sobie akurat ten: Czujnik ciśnienia
Jego zaletą jest to, że podłączasz kawałek rurki i wrzucasz do zbiornika. Jego działanie opiera się na mechanizmie różnicy ciśnień. Im więcej wody w zbiorniku, tym większa różnica, a przez to większe napięcie na jego wyjściu. Wielkość napięcia odczytuję na pinie analogowym. Doświadczalnie wyznaczam stan max i stan min i już mam stopień napełnienia zbiornika w %.

Kod:
float odczytanaWartosc = 0;//Odczytana wartość z ADC
float napeln = 0;//Wartość przeliczona na %
void setup() {
 Serial.begin(9600);//Uruchomienie komunikacji przez USART
}

void loop() {
 odczytanaWartosc = analogRead(A4);//Odczytujemy wartość napięcia
 napeln=(odczytanaWartosc-243)/(650-243)*100; //wartości odczytane dla pełnego zbiornika (650) i pustego (243)
 Serial.println(napeln);//Wyświetlenie % napełnienia zbiornika
 delay(2000);//Czekamy, aby wygodniej odczytywać wyniki  
}
Oczywiście powyższe trzeba przerobić na wyświetlacz itp, ale podstawa jest :Smileóźniej można to wysłać SMS-em, mailem czy nawet gołębiem pocztowym! 

A i jeszcze ważna rzecz. Czujnik należy dobrać do ciśnienia - na każde 10 cm słupa wody (cieczy) przypada 0,98 kPa, czyli, jeżeli w zbiorniku masz 1 metr oleju, to czujnik powinien mieć minimalny zakres do około 10 kPa (a najlepiej do 15 kPa, żeby był zapas)
 
Odpowiedź
#5
Witam,

Podlacze sie. Otoz ja znalazlem czujnik pozuomu cieczy FS IR02. Nie podaje linka, bo tylko sklepy wyskakuja. Pytanie,czy to bedzie spelniac swoja role ? Zastosowanie jak wyzej - pomiar poziomu oleju opalowego w baniaku.

Dzieki
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości