• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zasilić moduł GSM SIM800L V2
#1
Dzień dobry!

Wykonuję mały projekt oparty o Uno i kilka czujników. Potrzebuję dodać do tego moduł GSM. Kupię albo SIM800L, albo SIM800L V2. Z tego co widzę, przy zakupie tego drugiego będzie trochę mniej komplikacji, ponieważ pracuje przy napięciu 5V a nie ~4.1 jak SIM800L. 

Tylko teraz pozostaje problem poboru energii. Moduły te w szczytowym momencie mogą mieć zapotrzebowanie sięgające nawet 2A. Mam zasilacz zewnętrzny (od huba aktywnego) na 5 V i właśnie 2A. I teraz tak: jak dokupię sobie wtyk DC, żeby mieć rozgałęzienie na plus i minus z tego zasilacza bez psucia go (obcinania koncówki) to SIM800L V2 powinien działać, prawda?

A co w przypadku gdybym jednak zdecydował się na SIM800L? Wtedy muszę kupić jeszcze przetwornicę DC-DC taką jak np. LM2596 tylko czy w przypadku wyregulowania sobie na niej napięcia tak na 4.1V co się stanie z natężeniem? Dalej będzie 2A czy spadnie wraz z napięciem?

Dziękuję z góry za wszelakie wskazówki.

Pozdrawiam!
 
Odpowiedź
#2
LM2596 nie uzyskasz z 5 > 4,1V max chyba 3,8V a to jest minimalne zasilanie moga byc problemy... po drugie zasilacz 2A to ciut za mało..
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
(19-11-2019, 21:49)Jarewa0606 napisał(a): LM2596 nie uzyskasz z 5 > 4,1V  max chyba 3,8V a to jest minimalne zasilanie moga byc problemy... po drugie zasilacz 2A to ciut za mało..

SIM800L widzę, że pracuje w zakresie 3.8V-4.2V. LM2596 jak mu podłączę 5V jako źródło to nie dam rady ustawić np. 4V? Czemu?

A co do zasilacza, no to na razie nie mam pod ręką innego, a jakby ten wystarczył to super. bo moduł byłby używany tylko do wysyłania/odbierania SMS.
 
Odpowiedź
#4
(19-11-2019, 19:43)kslevel11 napisał(a): tylko czy w przypadku wyregulowania sobie na niej napięcia tak na 4.1V co się stanie z natężeniem? Dalej będzie 2A czy spadnie wraz z napięciem?
Nie z natężeniem ale z natężeniem prądu. W przeciwieństwie do stabilizatora liniowego, max prąd wzrośnie proporcjonalnie do różnicy napięć Vin / Vout * sprawność. Naturalnie ograniczeniem będzie wydajność źródła i stabilizatora.

SIM800 możesz zasilić nawet z zasilacza 500mA, musisz tylko zapewnić "magazyn energii" w czasie szczytowego poboru prądu. W nocie aplikacyjnej znajdziesz tabelkę z przykładowymi pojemnościami.
 
Odpowiedź
#5
Zobacz do specyfikacji LM2596 nie robiłem testów ale podejrzewam ze przy poborze 2A spadnie poniżej 3,8V
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#6
(19-11-2019, 22:13)Jarewa0606 napisał(a): Zobacz do specyfikacji LM2596 nie robiłem testów ale podejrzewam ze przy poborze 2A spadnie poniżej 3,8V
Generalnie, zasilacze impulsowe mają tym większą sprawność im większa różnica Vin-Vout. Dla 900mV pewnie będzie to niewypał, bo wypełnienie kluczowania musi przekraczać 50% a tego cewki "nie lubią". Dla zainteresowanych szczegółami polecam cykl "przetwornice impulsowe" publikowany w EdW.
 
Odpowiedź
#7
(19-11-2019, 22:09)semi napisał(a):
(19-11-2019, 19:43)kslevel11 napisał(a): tylko czy w przypadku wyregulowania sobie na niej napięcia tak na 4.1V co się stanie z natężeniem? Dalej będzie 2A czy spadnie wraz z napięciem?
Nie z natężeniem ale z natężeniem prądu. W przeciwieństwie do stabilizatora liniowego, max prąd wzrośnie proporcjonalnie do różnicy napięć Vin / Vout * sprawność. Naturalnie ograniczeniem będzie wydajność źródła i stabilizatora.

SIM800 możesz zasilić nawet z zasilacza 500mA, musisz tylko zapewnić "magazyn energii" w czasie szczytowego poboru prądu. W nocie aplikacyjnej znajdziesz tabelkę z przykładowymi pojemnościami.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale przykładowo: podaję na wejście 5V/2A, wyjście to 4V i ile amperów? Będzie >2A?
 
Odpowiedź
#8
Teoretycznie to będzie 2,5A

5V/2A=10W
4V/2,5A=10W

No ale trzeba odjąć straty itd.... Wiec nie będzie tak naprawdę 2,5A
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#9
(19-11-2019, 23:31)kslevel11 napisał(a):
(19-11-2019, 22:09)semi napisał(a):
(19-11-2019, 19:43)kslevel11 napisał(a): tylko czy w przypadku wyregulowania sobie na niej napięcia tak na 4.1V co się stanie z natężeniem? Dalej będzie 2A czy spadnie wraz z napięciem?
Nie z natężeniem ale z natężeniem prądu. W przeciwieństwie do stabilizatora liniowego, max prąd wzrośnie proporcjonalnie do różnicy napięć Vin / Vout * sprawność. Naturalnie ograniczeniem będzie wydajność źródła i stabilizatora.

SIM800 możesz zasilić nawet z zasilacza 500mA, musisz tylko zapewnić "magazyn energii" w czasie szczytowego poboru prądu. W nocie aplikacyjnej znajdziesz tabelkę z przykładowymi pojemnościami.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale przykładowo: podaję na wejście 5V/2A, wyjście to 4V i ile amperów? Będzie >2A?
Tak.
liczy się moc. Zakładając straty 0% jak na wejściu masz 2A 5V (moc 10W) to na wyjściu, przy 4V, uzyskasz 2.5A.
Tyle teoria bo dochodza straty a przy małej różnicy Vin/Vout nie będzie sprawności >90%.
 
Odpowiedź
#10
Czyli natężenie prądu wzrasta przy takiej przetwornicy. W porządku. Załóżmy, że byłoby nawet 2.5A, co wtedy z SIM800L? Gdzieś mi się w oczy rzuciło na jakimś portalu, że 2A to absolutny max i nie wolno podawać więcej, bo grozi to uszkodzeniem modułu. Możliwe?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości